Jump to content

Afrika Göz Solucanı Hastalığı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Afrika gözsolucanı hastalığı ya da loaiasis, loa loa adlı ipsinin neden olduğu süreğen, ama iyicil bir hastalıktır.

 

Yalnızca Afrika kıtasının orta ve batısında, Gine, Gabon, Kamerun, Kongo, Nijerya ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde görülmektedir.

 

Erişkin asalaklar silindir biçiminde, beyaz renkli kurtlardır. Erkeği 25-35 mm uzunluğunda, dişisiyse biraz daha büyüktür. Kurtçuklar derialtı dokularda, bazen ‘de serozada ya da göz sümüksel zan içinde yerleşmişlerdir. Son derece hareketlidirler. Dişilerin yumurtladıkları mikrofilaryalar, gündüzleri kanda dolaşırlar. Erişkin bir loa loa’nın yaşam süresi 15 yılı geçebilir.

 

Bulaşma biçimi

 

Loa loa’nm ara konağı chrysops türü bir sivrisinektir (sığır sineği, kızıl sinek). Dişi sinekler, insanları gündüz sıcak saatlerde sokarak kanla beslenir ve bu sırada emdikleri kanla, hasta kişiden mikrofilaryaları alırlar.

 

Kurtçuklar bu ara konak aracılığıyla insana geçer. Evrimleri, lenf sistemine yerleşen filarya hastalıklarımnkinin aynıdır.

 

Klinik belirtiler

 

Klinik belirti vermeyen, yaklaşık üç aylık süren bir kuluçka döneminden sonra, afrika gözsolucanı hastalığının klinik belirtileri ayrı ayrı ya da birarada üç görünümle ortaya çıkar.

 

Erişkin filaryanm göz sümüksel zarı altına geçmesi

Göz kızarmış ve sulanmıştır. Bölgede yapılacak dikkatli bir gözlemle, filaryanm hareketi izlenebilir. Kurtçuk bazen, burun sırtından derialtı yoluyla öteki göze de geçebilir. (Hastalar, gözünün önünden geçen solucanı gördüğünü söyleyebilir.) Bu evrede asalaklar, cerrahi yöntemlerle dışarı alınabilirler. Ameliyat hiç bir ihtilata yolaçmaz.

 

Asalağın derialtında yer değiştirmesi

 

Karıncalanmalar ve kaşıntılarla kendini göste rir. Dikkat edilirse, oynak bir ipliğe benzeyen asa lak gözle seçilebilir. Bir süre sonra yiter ve başka bölgelerde ortaya çıkar.

 

Kalabar ödemi

 

Kısa süreli ve sürekli yer değiştiren, sınırlı yerleşimli bir ödemdir Şiddetli kaşıntılarla birliktedir.

Bu üç ana belirtinin dışında kalp. böbrek ve sinirlerde ihtilatlar görülebilir. Ama oldukça ender ortaya çıkarlar; ayrıca tek nedenleri afrika gözso lucanı hastalığı olmayabilir.

 

Biyolojik teşhisi

Hastalığın kesin teşhisi, mikrofilaryaların deri altında ya da göz sümüksel zarında görülmesiyle ya da kanda mikrofilarya bulunduğunun saptan masıyla doğrulanır. Teşhis amacıyla kan atımı, gün düz saat 10-15 arasında yapılmalıdır.

 

Hastada eyozinofil artışı saptanması ve bağışıklık tepkimeleri de teşhise yardımcı olurlar.

 

Tedavi

 

Çok sayıda mikrofüaryanın apansızın yıkımına yolaçabileceğinden, tedavi uzman bir hekim tara fından yürütülmelidir.

 

Hastalığın temel ilacı dietilkarbamazindir; giderek artırılan dozlar halinde verilir. Tedavi sıra sında görülebilecek ihtilatlardan ötürü, antihistu miniklerle birlikte kullanılmalıdır.

 

Korunma

 

Oldukça güç, hattâ olanaksızdır. Çünkü chrysops türü sivrisineklerin sokmalarından kaçınmak çok güçtür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...