Jump to content

Excimer Lazerin Başarısı ve Sonrası...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Excimer lazerin başarısı nelere bağlıdır?

 

Başarılı bir excimer lazer ameliyatı için gerekli olan üç önemli unsur vardır. Bunlardan ilki, doktorun deneyimidir. İkincisi hastanenin altyapısı ve üçüncüsü de kullanılan teknolojinin gelişkinliğidir.

 

Bugün en güvenilir yöntem iLasik teknolojisidir. iLasik teknolojiyi uygulayabilmek için iki büyük teknolojiye sahip olmak gerekir. Bunlardan biri intralase teknolojisi, diğeri ise Wavefront teknolojisidir.

 

Bu teknolojiye sahip olmanın yanı sıra, doktorun bu teknolojiyi uygulayacak deneyime, hastanenin de altyapıya sahip olması gerekir.

 

Güvenilirlik

 

Kozmetik bir cerrahide en önemli konu, bu cerrahinin güvenilirliğidir. Bu güvenli yöntem, iLasik teknolojisi ya da bıçaksız lazer teknolojidir.

 

Bıçaksız lazer teknolojisinin sağladığı olanaklar, hastanın kesilip kaldırılacak tabakasının bütün özelliklerini, çapını, derinliğini bilgisayar kontrolünde yapma şansı vermektedir.

 

İkinci önemli yöntem ise Wavefront ya da kişiye özel lazer tedavisidir. Bu, adeta parmak izi gibi hastanın tüm özelliklerini izleyebilen bir teknolojidir.

 

Birleşik teknolojiler

 

Bu teknoloji kendi içinde başka teknolojiler de barındırır. Örneğin CIA ya da NASA teknolojisi denilen yöntemle, gözün iris tabakasına kilitlenebilmektedir. Dolayısıyla doktor hastanın bulgularını girmeden, yani gözlük numarasını girmeden, lazer cihazı özel bir yöntemle hastanın bütün bulgularını Wavefront yöntemiyle ölçüp değerlendirerek bir diskete aktarabilmektedir.

 

Bu yöntemle artık hastaların sadece düşük düzeydeki aberasyonları değil, derin düzeydeki aberasyonları da tedavi edilebilmektedir. Bu, sadece miyop, hipermetrop, astigmat değil, başka sorunları düzeltme olanağı da sağlamaktadır.

 

İris tabakasının kilitlenmesi ve gözün torsiyonel hareketlerinin, yani kendi ekseni etrafındaki hareketlerinin izlenebilmesi, çok büyük bir teknolojidir. Bu teknolojinin sağladığı en büyük olanak ise, yüksek astigmatlı hastaların tedavisinde daha başarılı olabilme şansıdır.

 

Excimer lazerden sonra günlük aktiviteye dönüş nasıl olur

 

Bıçaksız lazer yöntemi, ağrısız bir tedavidir ve iki aşamadan oluşur. Birinci aşama, Intralase ile flebin oluşturulmasıdır ve bu iki göz için 4 dakika sürer. İkinci aşama ise, korneaya lazerle yeni bir şeklin verilmesidir. Bu aşamada hasta hiçbir acı duymaz.

 

Ameliyattan sonra yaklaşık 6 saatlik bir dinlenme sürecine ihtiyaç vardır. Bu süre içinde gözler kesinlikle kapatılmaz. Dolayısıyla gözde yaşarma, sulanma ve hafif bir hassasiyet söz konusu olabilir. 6 saat sonra hasta normal yaşantısına rahatlıkla dönebilir.

 

Fakat yine de ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde yüz yıamaktan ve duş almaktan kaçınılması gerekir.

 

Excimer lazerden sonra dikkat edilecekler

 

Excimer lazerden sonra birinci gün kontrolü çok önemlidir. Bu kontrol yapıldıktan sonra, hasta bütün spor faaliyetlerine dönebilir. Yalnız göz makyajı için 2-3 gün daha beklemeleri gerekir.

 

Deniz ve havuza girmek içinse, 15-20 günlük bir sürenin geçmesine ihtiyaç vardır.

Bu ameliyat aslında çok kısa süren bir ameliyattır. Fakat ameliyat öncesi tetkikler çok uzun sürebilir. Dolayısıyla ameliyat olacak hastaların bunu bilmeleri gerekir.

 

Hastaların aynı gün içinde hem muayenelerini yaptırmaları hem de ameliyat olmaları mümkündür. Muayene aşamasında yaklaşık 11 tetkik gerektiği için, bu işlemler 1 saatin üzerinde bir zaman alabilir. Ama ilk muayenenin ardından 3-4 saat ara verildikten sonra, aynı gün içerisinde lazer yapılması mümkündür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...