Jump to content

Cross-Linking ve Halka Tedavisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bu yöntemde, kornea içindeki bağlar arasında yeni bağlar oluşturularak, kornea dokusunun güçlendirilmesi hedeflenir.

 

Bu tedavi yönteminin uygulanışı son derece basittir. Damla anestezisi kullanılır ve hasta tedavi boyunca hiç ağrı duymaz.

 

Tedavi üç basamaktan oluşur. Önce kornea dokusu üzerinde çok ince bir zar olan epitel tabaka alınır. Bunun ardından yarım saat boyunca, 3 dakikalık aralarla riboflavin denilen bir vitamin damlatılır. Üçüncü adımda ise, 30 dakika boyunca ultraviyole ışığı uygulanır.

 

Ameliyatın amacı

 

Ameliyattan sonra hastaların gözlerinin kapatılmasına gerek yoktur. Bir gün sonra ve üç gün sonra yapılan kontrollerde epitelizasyon, yani korneanın üst zarının kapandığı görüldükten sonra, ameliyattan sonra hastaya takılan kontak lens çıkarılır.

 

Bu ameliyatın başlıca amacı, hastalığın durdurulmasıdır.

 

İkinci tedavi yöntemi, halka tedavi yöntemidir. Bu yöntemin amacı ise, hastanın görme kalitesini arttırmaktır. Kontak lense uygun olmayan hastalarda tercih edilir.

 

Kanal oluşturma

 

Bu tedavide, kanal oluşturmak için eskiden bıçaklar kullanılırdı. Oysa şimdi intralase denilen femtosecond lazer yöntemiyle yaklaşık 10 saniye içinde kanal oluşturulmaktadır. Halkanın takılması ise 1-2 dakika sürmektedir.

 

Bu yöntemde sadece damla anestezisi kullanılmaktadır. Bu 3-4 dakikalık bir ameliyattır. Ameliyattan sonra hasta aynı gün sosyal yaşamına devam edebilir. Gözünün kapatılmasına gerek yoktur. İntralase ile yer mükemmele yakın açıldığı için, kesi yerine dikiş atmaya gerek yoktur.

 

Cross-linking ve halka tedavisinde komplikasyonlar oldukça az görülür. Bundaki en büyük etken, erken teşhis, doğru tedavi kararı, teknolojinin doğru kullanılması ve hastanenin sahip olduğu deneyim ve altyapıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...