Jump to content

Astigmat Tedavisi ve Lens Kullanımı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Astigmatı olanlarda lens kullanımı nasıl olur?

 

Astigmatı olanlar da lens kullanabilir ve bunlara torik lens denir. Torik lenslerde, miyobu ya da hipermetrobu olan kişilerde astigmat da varsa bu farklı bir kombinasyon oluşturduğu için, bu numaralara uygun siparişlerde bulunulur.

 

Yani hem korneanın ölçümlerine hem astigmatın derecesine hem de miyop derecesine uygun ölçümler yapılarak siparişler verilir. Bu lensler takıldığı zaman kişinin görmesi sağlanmış olur.

Yalnız torik lensler, normal miyop ya da hipermetrop lensler gibi kolay takılabilen lensler değildir. Çünkü onun belirli bir aksta torisitesi vardır. Yani o astigmatın, korneanın o bölümüne tam oturması gerekir. Memnuniyetsizlik olması halinde lenslerin değiştirilmesi gerekir.

 

Aylık kontakt lenslerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 

Aylık kontakt lenslerle günlük kontakt lensler karşılaştırıldığında, günlük kontakt lensler her gün atıldığı için daha temizdir.

 

Renkli kontakt lensler ya tamamen kozmetik amaçlı kullanılır. Ya da miyopisi veya hipermetropisi olan kişinin hem görmesini sağlamak hem de estetik olarak göz rengini değiştirmek istemesi durumunda tercih edilir.

 

Lensler normalde şeffaf yapıdadır. Fakat arzu edildiği takdirde üzeri istenilen renkte boyanabilir. Kişi bunu taktığı zaman göz rengini değiştirmiş olur. Numarası olan kişiler ise hem numarasını düzeltmiş hem de göz rengini değiştirmiş olurlar.

 

Astigmatta lazer tedavisi nasıl yapılır?

 

Düşük derecedeki astigmatların tedavisi, hemen hemen miyop ya da hipermetrop tedavisi kadar başarı sağlayabilmektedir.

 

Fakat 3 derecenin üstündeki astigmatlarda başarı oranı bir miktar daha düşer. Örneğin 5-6 derece astigmatı olan birisi, iyi bir görüşe sahip değildir. Bu kişilere lazer yapılması sonucunda astigmat derecesi 1 civarına düştüğü zaman, bu durum hastalarda memnuniyet yaratabilmektedir.

 

Ancak buna rağmen başarı oranına bakılacak olunursa, yüksek astigmatlarda lazerin başarı oranının daha sınırlı olduğu görülecektir. Ama bu yüksek dereceli astigmatlara lazer yapmamak gerektiği anlamına gelmez. Çünkü lazer yapıldığı zaman, hastanın görme düzeyinde bir artış sağlanabilmektedir.

 

İrregüler astigmat denilen bir astigmat tipi daha vardır. Bu düzensiz astigmat tipidir. Bu astigmat türünde gözlükle ya da lensle düzeltme sağlanamaz. Bu hastalığın ismi keratokonustur. Bunlara da intaks tedavisi uygulanır. Yani kornea içine halka takılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...