Jump to content

Arpacık Hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Arpacığın kendiliğinden iyileşmesi mümkün müdür?

 

İnsanların büyük bir bölümü, kendi haline bırakıldığında, arpacığın kendi kendine geçeceğine inanır. Çünkü arpacık geçiren insanların önemli bir kısmı, bu hastalığı birkaç kez geçirmiş ama göz doktoruna gitmemiştir.

 

Kişi genellikle ilk arpacık çıkardığında, doktora gitmekte geç kaldığı zaman yavaş yavaş şikâyetlerin azaldığını ve arpacığın inmeye başladığını görür. Bu durumu hastalığın iyileştiği şeklinde yorumlar.

 

Oysa burada hastalık sadece kendini sınırlamaktadır. Fakat arpacığa yol açan faktör kapağın içindeki kıkırdak içinde yaşamaya devam eder.

 

Arpacığın aynı yerde çıkması gerekmez. Çünkü kapağın içindeki kıkırdakta yüzlerce bez vardır ve bu bezlerin her biri ayrı ayrı enfekte olabilir. Bu enfeksiyonu dengede tutmak için mutlaka ilaç tedavisi gerekir. Tedavi, hastalığın oluşma riskini alabildiğine azaltır.

 

Eğer arpacık kendi haline bırakılırsa, çevre dokulara yayılarak gözde şişmeye ve hatta göz dışı dokularda da enfeksiyona neden olabilir. Bunun sonucunda büyük enfeksiyon vakaları yaşanabilir.

 

Arpacık çıkınca evde yapılabilecekler nelerdir

 

Çoğu insan gözünde arpacık çıktığı zaman kendi kendine bir şeyler yapar. Ama en doğrusu hiçbir şey yapmamak ve doğrudan bir hekime başvurmaktır.

 

Burada yapılan işlemlerin zamanı önemlidir. Örneğin evde çay kompresi yapılabilir. Fakat çay kompresi yapıldığı zaman hastaların bir kısmında rahatlama görülürken, bir kısmında enfeksiyon artabilir.

 

Tedavinin bir aşamasında sıcak kompres önerilir ve bu arpacık tedavisinin bir parçasını oluşturur. Fakat bunun hangi zamanda yapılacağına ancak bir hekim tarafından karar verilebilir. Dolayısıyla hasta bu zamanlamayı bilmeden, herhangi bir zamanda sıcak kompres uygulamamalıdır.

 

Göze sarımsak koymak

 

Bunun dışında, göze iyi geldiği düşünülerek gözün üzerine sarımsak gibi şeyler koymak da gündeme gelebilmektedir. Fakat bunun tedavi edici bir etkisi yoktur. Tam tersine, gözde ayrıca bir enflamasyon yaratarak başka sorunlara yol açabilir.

 

Bazı kişiler, arpacığın bulunduğu yerdeki kirpiklerin koparılmasının tedavide etkisi olabileceğini düşünmektedir. Oysa bu tam tersi bir etkide bulunabilir. Çünkü çekilen kirpiğin bıraktığı boşluktan, enfeksiyon daha iç bölümlere yapılabilir. Dolayısıyla böyle bir işlemin kesinlikle yapılmaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...