Jump to content

Kirpiksi Cisim Urları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kirpiksi cisim melanosarkomu bazen, iris kökünde siyahımsı bir kütle varlığını farkeden hasta tarafından ortaya çıkarılır; bazen de, iris iltihabına ya da göz içi yüksek basıncına bağlı ağrılarla, tam olmayan billursu cisim çıkığıyla, ağ tabaka ayrılması kökenli görme azalmasıyla belirir. Muayenede gözbebeğinin genişletilmesinden sonra ur, gözbebeği alanında görülür. Goldmann’ın 3 aynalı temas camıyla muayene, urun niteliklerinin (özellikle büyüklüğünün), öne, arkaya ve yanlara doğru yayılmasının belirlenmesini sağlar.

 

Kirpiksi cisimde iris ve billur cismi iten kötücül ur.

 

Klasik ve etkili tedavi, gözün çıkarılmasıdır. Bununla birlikte, iyonlaştırıcı ışınlarla tedaviden kaçman bazı tek gözlülerde, sınırlı urlar için kirpiksi cisim çıkarılması (siklektomi) uygulanabilir. Ne var ki, bu ameliyatın camsı cisim kanaması, ikincil katarakt gibi pekçok ihtilatı vardır.

 

DAMAR TABAKA URLARI

 

Ur kökenli ağ tabaka ayrılmalarında incelemiştik.

 

AĞ TABAKA URLARI

 

Ağ tabaka blastomu

 

Küçük çocukta raslanır; tek ya da çift (daha seyrek) taraflı olabilir.

 

Bazen kalıtımsal bir etmen vardır.

 

Teşhis

 

Ortaya çıkarılma koşulları çoktur, ama dikkati en çok çeken belirti, gözbebeğinde beyazlık görülmesidir (lökokori). Önceleri yalnızca bazı açılar altında görülebilen ur, daha sonraları, gözbebeğinde damarlanmış beyaz bir kütle biçiminde belirginleşir. Bunun dışında içe ya da dışa şaşılık sözkonusu olabilir. Bu yüzden, şaşı bir çocuğun muayenesi zorunlu olarak, gözbebeği genişletildikten sonra dikkatli bir göz dibi muayenesi içermelidir. Bazen nistagmus, urun irise yayılması, bir katarakt, bir göz içi yüksek basıncı, ön odaya kan oturması (hifema) da teşhise götürebilir. Çok küçük çocuklarda göz dibi muayenesi, genel anestezi altında, önceden gözbebeği elden geldiğince genişletildikten sonra yapılmalıdır. Bu urların genellikle aynı gözde birçok odakları vardır. Beyaz, kabarık, silik, düzensiz kenarlı, damarlı bir kütle görünümündedirler; bazen bir ağ tabaka ayrılmasıyla birlikte bulunurlar.

 

Radyografi çoğunlukla, ur içi kireçlenmeler gösterir.

 

Ekografi, ağ tabaka ayrılması altındaki bir urun anormal yansımalarının bulunmasını sağlar; ama urun türü konusunda bilgi vermez.

 

Evrim

 

Yüzeyde ağ tabaka üstüne, derinlemesine damar tabakaya, görme sinirine ve gözakma, uzakta karaciğer ve kemiklere yayılma eğilimi gösterir.

 

Tedavi

 

Urun tek ya da çift taraflı oluşuna göre değişir.

 

Tek taraflı ur durumunda, seçilecek tedavi ister istemez gözün çıkarılmasıdır.

 

Muayene urun görme sinirine de yayıldığını gösteriyorsa, gözün çıkarılmasından sonra ışın tedavisi yapılır.

 

Çift taraflı urlarda, hastalığa en fazla tutulmuş gözün çıkarılmasına gidilir. Daha sonra öteki gözde ya dağlama (ışınla, soğukla ya da diyatermik akım ışık tedavisiyle), ya göze ura değer biçimde yerleştirilen küçük bir radyoaktif disk yardımıyla kobalt tedavisi ya da betatronla ışın tedavisi denenebilir. Tekrarlama durumunda, çoğunlukla ikinci göz de çıkarılır.

 

Ağ tabaka fakomları

 

Bourneville’nin tüberosklerozu, sinir sistemi belirtileriyle (sara, zeka geriliği) deri belirtilerini ve iç organ bozunlarını birlikte gösteren bir hastalıktır. Ağ tabaka urları beyaz.yuvarlak, kabarık, genellikle görme sinir diski yakınında yerleşmiş küçük odaklardır.

 

Recklinghausen hastalığı, Bourneville hastalığındakilere yakın ağ tabaka bozunlarıyla nitelenir. Bu urlar ihtilata yol açmaz ve tedavi gerektirmezler.

 

Hippel-Lindau yaygın damar urları

 

Bu hastalıkta beyincikte, bazen böbrekte, çoğunlukla da ağ tabakada damar urları görülür. Bu damarsal urlar, camsı cisim içine kanayabilirler. Işık tedavisi uygulamak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...