Jump to content

Kırma Kusurlarının Düzeltilmesi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Miyop gözlerin kırma güçleri, uzun gözyuvarı eksenine göre fazladır; bu yüzden, miyopluk derecesine eşit ıraksak gözlük camlarıyla düzeltilirler. Hipermetrop gözlerinse tersine, kırma güçleri, kısa gözyuvarı eksenine göre düşüktür; bu yüzden, yetersiz kırma güçlerini artıran yakınsak gözlük camlarıyla düzeltilirler.

 

Astigmatların görmeleri, eğrilik çapları meridyenlere göre değişik olan silindirsi camlarla düzeltilir. Birleşik astigmatlıkta ise küresel silindirsi camlar, birlikte bulunan hipermetropluk ya da miyopluğun düzeltilmesini de ekleyerek, en iyi düzeltmeyi sağlarlar.

 

Presbitliğin (yaşlılıktaki yakını görme bozukluğu) düzeltilmesini, görme bozuklukları konusunda daha önce incelemiştik. Bununla birlikte, kırma kusurlu presbite biri uzağı, biri yakını görme için 2 ayrı gözlük gerektiği bilinmelidir. Bu amaçla iki ve üç odaklı camlar (ek olarak 60-100 sm ‘Hk biv ara görme içerirler) yapılmıştır.

 

Özel sorunlar Temas camıyla düzeltme

 

Estetik ya da mesleksel gerekliliklerin yanısıra, temas camıyla (kontakt lens) düzeltme gerektiren birçok koşul vardır: Aşırı miyopluk; anizometropluk (2 göz arasında kırma farkı); koni biçimli saydam tabaka; özellikle tek taraflı af aklık (billur

 

cismin ameliyatla alınmış olması). 2 tip temas camı vardır: Saydam tabaka mercekleri; gözakma yaslanan camlar.

 

Saydam tabaka- mercekleri

 

Saydam tabakaya yerleştirilirler. Yerlerine oturmaları yalnızca saydam tabaka ile aralarındaki gözyaşı tabakasınca sağlandığı için, yüzme sırasında çıkarılmaları gerekir. Çoğunlukla yarı sert maddelerden yapılırlar ve ilerleyici alışma, günde en çok 10-12 saat takma gibi bazı ilkelere uymak koşuluyla, hastalar tarafından çok iyi kaldırılırlar. Son birkaç yıldır «yumuşak» temas camları çıkmıştır. Bunlar, su emici maddeden yapılmış yumuşak merceklerdir. Su çekicilikleri yüzde 40 ya da yüzde 70 olabilir; yüzde 40′lık yumuşak mercekler optik düzeltmeler için kullanılır; yüzde 70′likler saydam tabaka ödemi durumunda tedavi amacıyla kullanflır. Bu su çekici merceklerin yerleştirilmeleri, yarı sertlere oranla biraz daha uğraştırıcıdır: Her akşam özel bir aygıtta mikroptan arındırma gereği. Bu yüzden, çok iyi katlanılmalarına karşın, yalnızca yarı sert merceklere katlanamayan kişilerde ve tıbbi gereklilikler nedeniyle kullanılırlar.

 

Gözakı camları

 

Mercekler gibi saydam tabakaya değil, sümük-sel zara ve gözakına yaslanırlar. Oldukça rahatsız edici olduklarından, yüksek ve düzensiz (genellikle travma sonrası) bazı astigmatlıklarda ve bazı sporlar uygulanırken (özellikle yüzme) kullanılırlar.

 

Ataklığın düzeltilmesi

 

Katarakt ameliyatından sonra billur cisim yokluğunu, hem uzaktan, hem yakından (çünkü uyum yapma olanaksızlaşmıştır) kuvvetli yakınsak (10 diyoptri civarında) camlarla ödünlemek gerekir. Ameliyatı izleyen ilk üç ayda, kırma gücü çok sık değişir. Bu yüzden, hastaya gerçek gözlüğü bu süre sonunda verilir. İki gözü de katarakt ameliyatı olmuş kişilerin görmelerinin düzeltilmesi çok az sorun doğurur. Buna karşılık, tek yanlı afaklığın düzeltilmesi daha karmaşıktır. Çok kuvvetli yakınsak cam, öteki gözdekine oranla çok daha büyük bir ağ tabaka görüntüsü verir. Bu da çok rahatsız edici bir çift görmeye yolaçar. Bu durum, ameliyat edilmemiş gözün önüne buzlu bir cam konmasıyla ya da ameliyatlı gözün bir temas camıyla (büyütme olayını azaltır) düzeltilmesiyle ödünlenebilir. Afaklar yeni görüşlerine alışmayı öğrenmelidirler. Bu görüş, billur cisim süzgecinin yokluğu nedeniyle, çoğunlukla mavimsidir. Ayrıca hastalar, her zaman camın optik merkezinden görmek için, yana ya da aşağı bakarken başlarını çevirmeyi öğrenmelidirler. Çünkü, camın yüksek kırma gücüne, camın kenarlarında görüntülerin eğrilme olayları eklenir. Bu küçük sakıncalara karşın, katarakt ameliyatı her gün çok sayıda kişiye görmeyi yeniden kazandırmaktadır.

 

Göz tembelliği

 

İster doğuştan, ister sonradan ortaya çıkmış olsun, görüntüleri büyüten (teleskopik) özel camlarla düzeltilmeye çalışılır. Böylece, birçok kişiye sokak adlarını, gazeteleri, mektupları okuma ve çalışma olanağı sağlanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...