Jump to content

Göz Tansiyonu Neden Olur?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Açıklığa kavuşturalım Tıp dilinde Glokom olarak da bilinen göz tansiyonu, önceden teşhis ve erken tedavi edilmediği müddetçe, sonucu görme kaybından tutun göz kanserine kadar ulaşabilmektedir.

 

Sinsi ve rahatsız edici bir hastalık türüdür. Bu nedenlerden dolayı, her sene boyunca düzenli olarak göz muayenesi olup, göz tansiyonunuzu ölçtürmenizde fayda vardır.

 

Göz tansiyonu, görme kanallarında meydana gelen hasarın oluşturduğu bir dizi durum için kullanılan bir eşlemdir. Göz tansiyonunun en önemli ve en etken nedeni göz içinde oluşan basıncın ve yükselmenin, görme siniri dolaşımının bozulduğu, doku zafiyeti veya yapısal bozuklukların görüldüğü zamanlarda görme siniri basınca daha duyarlı hale gelebilmekte ve basınç yükselmesinden de hasar meydana gelebilmektedir.

 

Göz Tansiyonunun Belirtileri Şu Şekilde gelişmektedir;

 

Göz tansiyonu yani (Glokom) ilk dönemlerde herhangi bir belirti hali oluşturmamaktadır Hastalık yavaş ilerlediği için ve içten merkeze doğru bir kayıp görüldüğünden belirli bir görme alanındaki kayıp fark edilememektedir. Erken teşhis ile göz tansiyonunun (glokom) ilerlemesi kolaylıkla durdurulabilir.

 

Ancak bunun için iyi sağlıklı bir göz muayenesi gereklidir. Doktorunuzu iyi seçmelisiniz aksi takdirde gözlerinizi komple kaybedebilme ihtimali artmaktadır. Ayrıca göz tansiyonu yükseldiğinde ani ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

 

Göz tansiyonu ani olarak yükseldiği zaman oldukça çarpıcı belirtilerle karşılaşabilmekteyiz. Gözde ve göz arkasına yayılan şiddetli, delici tarzda bir ağrı, görme bulanıklığı ve ani bozukluklar cisimlerin etrafında renkli haleler dolandığını görme, bulantı ve kusma bu saydıklarımız göz tansiyonunun en belirgin özelliklerini oluşturmaktadır. Genelde ani göz tansiyonu yükselmesi ile karşılaşılan hasta sayısı çok fazla olmamasına rağmen.

 

Çoğunlukta olan grupta göz tansiyonu yavaşça kendini hissettirir ve göz bu artışa otomatik olarak beyin tarafından uyum sağlamaya yönlendirilir. Yani ağrı hissedilmez. Hastalık herhangi bir belirti vermeksizin yıllar boyu ilerlemeye devam eder. Belirtiler başladığında ise çoğu kez geç kalınmış olur.

 

Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Göz Tansiyonu Neden Olur?..

      Glokom (Göz Tansiyonu) Göz içindeki Sıvı Basıncının görme sinirine zarar verebilecek düzeyde yükselmesi olarak tanımlanabilir.   Glokom (göz tansiyonu), görme sinirlerine hasar vererek, zamanla görmenin yitirilmesine yol açar. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, körlüğe yol açan hastalıklar listesinde glokom (göz tansiyonu), üçüncü sırada yer alıyor.   Göz tansiyonu her yaşta görülebilir. Doğuştan, bebeklikte ve çocukluk çağında ortaya çıktığı gibi, 40 yaşından sonra daha sıklıkla görülm

      , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
  • Yeni Oluştur...