Jump to content

Katarakt Ameliyatı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Birçok kişi, göz ameliyatından ürker. Ancak birçok yaşlı kişinin olduğu katarakt ameliyatı çok yaygın bir ameliyattır. Ameliyat hastanede yapılır ve o geceyi hastanede geçirirsiniz. Gündüz kliniğinde ameliyat olanlar aynı gün evlerine gidebilirler. Ameliyat gözün yerinden çıkarılması demek değildir.

 

Göz yerinde durur. Katarakt alındıktan sonra yerine genellikle plastik bir mercek takılır ve böylece daha iyi görürsünüz. Ancak bazı durumlarda gene de gözlük takmanız gerekebilir. Ameliyat acı vermez. Bazı kimseler gözleri rahat etsin diye ağrı kesici ilaç alabilirler.

 

Gözünüzde perde olup olmadığı nereden anlaşılır ?

 

Genel belirtiler, görüşte bulanıklık ve okuma zorluğudur. Bazı kişiler araba kullanırken gözlerinin eskisi kadar iyi görmediğini farkederler veya ışıktan gözleri kamaşır. Bazen de eşyalar göze çarpık görünür.

 

Katarakt göz merceğinin saydamlığını kaybetmesidir. Bazen bebeklerde ve çocuklarda da görülmekle birlikte bu bir yaşlılık hastalığıdır. Sigara ve güneş ışığı katarakt riskini arttırır.

 

Bazı vakalar gözün yaralanmasından veya göz hastalığından kaynaklanır. Katarakt, şeker hastalığının ikincil tahribatı olarak da meydana gelebilir.

 

Az ışıkta okumaktan veya gözleri yormakla insanın gözüne perde inmez. Her kataraktlı hastanın ameliyat olması gerekmez. Perde bazen hiç değişmeden ve görüşü herhangi bir biçimde engellemeden yıllarca durur. Bu nedenle birçok hasta ancak sorunlar artınca ameliyat olur.

 

Aileden birisinde katarakt olduğundan kuşkulanıyorsanız doktorunuza danışınız.

 

Ameliyattan sonra ne olur ?

 

Aşırı yorulmamak koşuluyla, daha önce yaptığınız herşeyi ameliyattan sonra yapabilirsiniz. Göz hastalıkları uzmanı gözünüz için size damla verir. Bir süre sonra kontrol için tekrar kendisini görmeye gidersiniz. Bu randevulara gitmeniz çok önemlidir.

 

Katarakt ameliyatı için kişinin yaşı geçmiş olabilir mi ?

 

Hayır 90 yaşında bile ameliyat olan hastalar vardır ve kişiler ameliyattan sonra herşeyi çok güzel görebildikleri için son derece mutludurlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Katarakt Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler...

   Katarakt Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler   Eğer başka bir sağlık sorununuz yoksa katarakt ameliyatınız sorunsuz geçecektir ve kısa sürede bitecektir. İstatistikler başarılı bir katarakt ameliyatı sonrası çok iyi bir görüş sağlama oranının oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Komplikasyonsuz bir katarakt ameliyatı ortalama 10 dakika sürer ve ameliyat sonrası anesteziden ve halsizlikten kurtulmak için dinlenmeye ihtiyacınız olacak.   Ameliyat sonrası için ilk hazırlığınız sizi eve ka

   , Yer: Göz Hastalıkları

  • Katarakt Ameliyatı...

   Katarakt, göz bebeğinin içinde bulunan merceğin şeffaflığını kaybetmesine verilen isimdir. Görmeyi yok ederek bir sis perdesi yaratır. Katarakt belirli dereceler halinde oluşur. Sadece ışık görmeye kadar varabilir. Dünyada bugün körlük nedenleri arasındadır ve tedavi edilebilir.   Katarakt genelde yaşla bağlantılı gelişir. Göze darbe almak, diyabet, göz iltihapları, kortizon kullanımı, çeşitli metabolizma hastalıklarında görülür. Katarakt tedavisinde tek yol ameliyattır. Son yıllarda ameliyat

   , Yer: Göz Hastalıkları

  • Katarakt Ameliyatı Kalp Ameliyatından Önemli!..

   Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu katarakt ameliyatlarının en az kalp ameliyatları kadar önemli olduğunu söylüyor.   Katarakt aslında yeni doğan bebekler de dahil her yaşta görülebilen bir hastalık. Tedavi edilmediği ya da önemsenmediği zaman katarakt görme kaybına kadar ilerleyen bir hastalık olarak biliniyor. Bu hastalık en az kalp ameliyatı kadar önemli bir ameliyat sonucunda tedavi edilebiliyor.   “Hekim tecrübesi, kullanılan malzemelerin kişiye özel

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Femtolazer Katarakt Ameliyatı...

   Katarakt cerrahisinde insan eli ile yapılan birçok basamak Femtosaniye Lazer'in sahip olduğu özel görüntüleme teknikleri yardımı ile bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştirilir.   Bu yöntem ile ameliyatın ilk aşamaları femtolazer ile yapılmaktadır.Bu aşamalar;   1) Göze giriş-normal fako ile bu 2,2-2,4 mm bıçak ile yapılmaktadır.   2) Göz yuvası hazırlanması(kapsuloreksis)-en önemli aşama,bu yuvada katarakt temizlenip göz içi mercek konulur,normal fako ile bu işlem cerrah tarafından el

   , Yer: Göz Hastalıkları

  • Katarakt Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Sorunlar...

   Katarakt, insan gözündeki lensin kesifleşmesi olup bunun sonucunda görme azalması ve hatta görme kaybı meydana gelir. Tedavisi yapılabilir bir hastalıktır ve tedavisi ancak cerrahi ile mümkün olmaktadır.   Kataraktın tedavisi için pek çok cerrahi yöntem tanımlanmış olmasına rağmen günümüzde sık kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve fakoemulsifikasyondur.   Ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu - Uygun saha temizliğini takiben ameliyat edilecek

   , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
 • Yeni Oluştur...