Jump to content

Glakom Neden Olur?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yetişkinlerin gözlerini belirli aralıklarla kontrol ettirmelerinin önemli bir nedeni vardır. Glokom veya gözde karasu denilen hastalık gözleri yavaş yavaş ve ağrı vermeden etkileyen bir hastalıktır. Tanısı yapıldığında iş işten geçmiş olabilir ve hasta görme yeteneğinin büyük bir kısmını kaybetmiş olabilir. Glokom hastalığını iyi etme olanağı yoktur. Ancak 40 yaşını geçmiş olan veya glokom riski altında bulunan ve 35 yaşını geçmiş kişilerin her iki yılda gözlerini muayene ettirmeleri gerekir. Hastalık böylelikle denetim altına alınabilir gözlere yaptığı zarar mümkün olduğu kadar önlenebilir. Erkenden tedavisine başlanan glokom olaylarının çoğunda hastanın hayatının sonuna kadar gözlerini koruyabilmesi mümkün olmaktadır.

 

Glokom, körlüğe neden olan hastalıkların başında gelir. Şeker hastalığı kadar yaygındır. Genellikle 40 yaşını geçmiş kişileri etkilediği halde her yaşta görülebilir. Bazen çocukların ve gençlerin de glokom hastalığına tutuldukları olabilir. Yüksek risk grubuna giren kişiler ailelerinde de bu hastalığın görüldüğü kişilerdir. Anne babanızda veya büyük anne ve büyük babanızda görme yeteneğiyle ilgili bir sağlık sorunu varsa nedeninin glokom olup olmadığının belirlenmesi önemlidir.

 

Diğer risk faktörleri arasında şeker hastalığı veya yüksek tansiyon, migren, miyopluk, gözün geçmişte yaralanmış olması veya geçmişte veya halen kortizonlu ilaçların (steroidler) kullanımı sayılabilir.

 

Glokom hastalığı neden olur ?

 

Hastalık gözün çok önemli bir parçası olan görme sinirinin hasara uğraması nedeniyle olur. Bu hasara da genellikle göz sıvısındaki basıncın artarak göz sinirini tahrip etmesi neden olur. Göz sinirindeki tahribat çok yavaş ilerlediğinden ve öncelikle gözün yan görüşü etkilendiğinden, gözün görme yeteneği büyük ölçüde kayboluncaya kadar hastalık farkedilmez.

 

Glokom nasıl tedavi edilir ?

 

Hastalığı tamamen iyileştirmek mümkün olmamakla birlikte genellikle tedaviyle denetim altına alınabilir. Hiç değilse gidişi yavaşlatılarak gözün tamamen kaybedilmesinin önüne geçilebilir. Ancak görme yeteneği tedaviyle düzeltilemez. Tedavi yolları arasında şunları sayabiliriz :

 

1. Göz damlası

Bu en yaygın tedavi yoludur. Yararlı olabilmesi için düzenli olarak kullanılmalıdır. Bazen de ilaç tedavisi uygulanır.

 

2. Işın tedavisi

Işın tedavisi yoğun ışınla tedavi yoludur ve başka hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Glokom tedavisinde ışın göz sıvısında artmış olan basıncın verdiği rahatsızlığı gidermek bakımından yararlı olur. Işın, görme yeteneğindeki kaybın önüne geçmek için göz damlasının yeterli olmadığı olaylarda kullanılır.

 

3. Ameliyat

Göz basıncını denetlemek için uygulanan diğer yöntemlerin yararlı olmadığı olaylarda ameliyata başvurulabilir.

 

Gözlerinizi muayene ettirmek için bir göz hastalıkları uzmanına gidiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...