Jump to content

Göz Sağlığını Korumak...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çoğu zaman göz sağlığımızın değerini ancak göz sağlığımız tehlikeye girdikten sonra fark ederiz. Oysa gözlerimizi tehdit eden hastalıkların çoğunu önlemek mümkündür. Hepimiz cildimizi güneşten korumanın önemini bildiğimiz halde güneşin göz perdesi ve piterjiyum gibi bazı hastalıklara neden olduğunu bilenlerimiz azdır. Piterjiyum gözün akında kırmızı kabarcıklar olarak başlar. Gözün renkli kısmına doğru kanat gibi yayılıp yapışarak gözü bozar. Başa giyilecek bir şapka ve göze tam oturan, hatta yanlardan da gözü koruyacak biçimde yapılmış bir güneş gözlüğü takarak gözlerimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabiliriz. Gözlerin güneşten korunması özellikle açık havada çalışan işçiler için önemlidir.

 

Gözlerin bozulması yaşlanmanın normal bir belirtisi midir ?

Yaşlanan kişilerin çoğunun gözlüğe gereksinimi olacaktır. Ancak gözleri ilgilendiren birçok sorunu önlemek veya tedavi etmek mümkündür. Yaşlıların birçoğu sorunların yaşlılıktan kaynaklandığını dolayısıyla yapacak birşey olmadığını düşünerek veya sorunun doktora gidecek kadar önemli olmadığı söyleyerek rahatsızlıklarına çare aramamaktadır. Oysa gözünden rahatsız olan herkes bir göz hastalıkları uzmanına gitmelidir.

 

Çocuklarda görülen göz hastalıkları

Çocukların gözlerindeki bozuklukları belirlemek için dikkat edilmesi gerekenler:

Çocuğun gözlerinde şaşılık varsa, aşırı biçimde kaşlarını çatıyorsa, gözlerini ovuşturuyorsa, bir şeye bakarken bir gözünü yumuyor veya eliyle kapatıyorsa, okulda gerektiği gibi başarılı değilse, sınıfın huzurunu bozuyorsa veya uzağı görmesi gereken oyunlardan kaçınıyorsa doktora gitmelidir.

 

Çocukların yüzde 2-4'ünde "tembel göz" denilen veya çocuğun görme yeteneğini zayıflatan bulanıklık görülmektedir. Bazen "tembel göz" kolayca farkedilebilir. Çocuk bir gözüyle bir yere bakarken öteki gözle başka bir yöne bakar. Ancak bazı çocuklarda gözlerin görünümü normal olduğu için sorunun farkına varılmaz. Bu nedenle bütün çocukların okula başlamadan önce göz muayenesinden geçirilmesi gereklidir. Çocuklarda "tembel göz" kendiliğinden geçmez. Çocuk derhal göz hastalıkları uzmanına götürülmelidir.

 

Ne kadar aralıklarla gözler muayene ettirilmelidir?

Yetişkinlerde sorunların ciddiye dönüşmemesi bakımından, her iki yılda bir göz muayenesi gereklidir. Bu özellikle soygeçmişinde şeker hastalığı veya glokom (karasu) hastalığı olan kişiler için önemlidir. Glokom körlüğe neden olan birincil faktördür ve göze gözüken belirtileri olmadığından genellikle iş işten geçtikten sonra tanı konulmaktadır. Kişi gözlerinde bir bozukluk olduğunu farkettiği zaman gözler zaten kaybedilmiş durumdadır. Tanısı, ve tedavisi erken yapılan glokomlu hastalar ömürlerinin sonuna kadar gözlerini kaybetmezler.

 

40 yaşından büyük olan nüfusun %3'ünde glokom görülmekle birlikte hastalık gençleri ve çocukları da etkilemektedir. Soygeçmişinde şeker hastalığı veya glokom olanlar, migrenden şikayeti olan veya daha önce gözlerinden kaza geçirip yaralanmış olan kişiler daha çok tehlike karşısında bulunmaktadırlar. Doktorunuzla görüşerek göz hastalıkları uzmanına muayene olunuz.

 

Gözlerin önündeki siyah benekler nedir?

Bunlara "floaters" (sinek uçuşması) denir. Beyaz renkli bir tavana veya mavi gökyüzüne başınızı kaldırıp baktığınız zaman gözünüzün önünde böcekler, örümcek ağları veya tül gibi karartılar görürsünüz. Bunlar yaşlandıkça belirirler ve genellikle zararsızdırlar. Ancak bazen daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilirler. Gözün önünde daha önce görülmeyen benekler, şimşek çakıyormuş gibi ışıklar veya kısmi bir görüş kaybı tehlike belirtileridir. Hemen doktora gidiniz ve bir göz hastalıkları uzmanına muayene olunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kalp Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?..

   Kalp sağlığını korumak için neler yapılmalı?   Kalp hastalıkları, hemen hemen tüm toplumlarda en sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Gelişmiş toplumlardaki hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve aşırı stres, kalp hastalıklarını tetikleyen en önemli unsurların başında geliyor. Kalp hastalıklarından korunmak için yapmanız gerekenler çok basit. Bunlardan birinin tansiyonu kontrol altında tutmak olduğuna değinen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan ''Bel çevresinin

   , Yer: Kalp ve Damar Hastalıkları

  • Yavru Kedinin Sağlığını Korumak

   [h=2]Sağlık ve Sıhhati için düzenli olarak yapılan basit hareketler[/h] Yavru kedi, sağlığının korunması için düzenli olarak hijyenik bakıma tabi tutulmalıdır. Bu basit hareketler sıhhatini sağlayacak ve ilk korkuları ortadan kalktığında buna alışacaktır.   Eğer kedi iyi şekilde sosyalleşmiş ise, sekiz haftalıktan büyük olan uyum sağlamış bir kedi kucağa alınmaya çoktan alışmış olmalıdır. Buna rağmen, birisi çenesini ayırdığında veya pençelerini açtığında acemiliğinden korkab

   , Yer: Kediler

  • Göz Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?..

   Göz Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?   Göz sağlığını korumak için pek çok seçeneğiniz var. Yaz aylarında güneşin çok parlak olduğu öğle saatlerinde güneş gözlüğünüz olmadan dışarı çıkmayarak işe başlayabilirsiniz. Taklit gözlükler zararlı ışınları (UVA ve UVB) düzgün bir şekilde engellemediği için gözlerinize yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle markası ne olursa olsun UVA ve UVB ışınlarından koruma sağlayan camları bulunan gözlüklerden satın alın.   Sigara aşağı yukarı h

   , Yer: Göz Hastalıkları

  • Göz Sağlığını Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler...

   40 yaşından itibaren özellikle ailesinde şeker ve tansiyon hastalığı olanların, yılda bir açlık kan şekerlerini ve 3-4 ayda bir vücut tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekir. Tansiyon ve şeker hastası olanların ise yılda bir göz muayenesi olmaları ve muayene sırasında doktoruna hastalıklarından bahsetmeleri gerekir. Bu hastalıklar bildiğiniz gibi gözlerde kanama ve kalıcı görme kayıplarına neden olur.   Başağrısı olan kişiler özellikle bu ağrı birşey okuyunca, televizyon izleyince veya öğleden son

   , Yer: Göz Hastalıkları

  • Dil Sağlığı Ve Dil Sağlığını Korumak İçin...

   Sağlık, başlı başına önemli bir konudur. Ama rahatsızlıkların, vücudumuzun neresine etki ettiği de bize verdiği rahatsızlığın dozunu arttırabilir. Sadece ağrısı değil, bizi normal eylemlerimizden alıkoyması ile de rahatsız eder ve acının yanında stresi de var eder. İşte bu rahatsızlıklardan bir tanesi de dilde meydana gelen ve konuşmamızı, yememizi, içmemizi engelleyen rahatsızlıktır.   Dil adaleden oluşmuş boğaz tabanına bağlı olan bir organdır. Görevi, çiğnemeye ve besinleri yutmaya yardımc

   , Yer: Ağız ve Diş Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...