Jump to content

Dünyanın En Büyük Çölü Sahra!


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sahra Çölü, belki dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz güzellikte bir doğaya sahiptir. İşte Sahra Çölü yolculuğu…

 

fft20_mf3078759.Jpeg

Dünyanın en büyük çölü olan Sahra, ABD’ye neredeyse eşdeğer bir yüzölçümüne sahiptir. Fas, Mali, Libra, Cezayir, Tunus ve Mısır’ın da içinde bulunduğu 10 ülkeden geçmektedir.

 

fft20_mf3078760.Jpeg

Sahra Çölü’nün bazı kısımları turistler için kapalıdır. Ancak özellikle Fas, Tunus ve Mısır topraklarında bulunan önemli bölgelerine geziler düzenlenmektedir.

 

fft20_mf3078761.Jpeg

Sahra Çölü gezilerinde kum denizin ortasında bulunan vahalar büyük önem taşır. Kum dağları ve uçsuz bucaksız çölün ortasındaki bu medeniyet bölgelerinde çölü kültürünü daha yakından inceleyebilirsiniz.Sahra Çölü’ne gidenlerin en çok sabırsızlandığı ise devasa gökyüzünün altında kumların üzerinde uyumaktır.

 

fft20_mf3078762.Jpeg

Sahra Çölü’ne Ekim-Nisan ayları arasında gitmek uygundur. Bu mevsimde sıcaklıklar insanın dayanabileceği seviyelerdedir. Diğer aylarda sıcaklık geceleri sıfırın altında dolaşmaktadır. Kum fırtınaları ise Ocak ayından başlar ve Mayıs’a kadar aralıklarla görülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Dünyanın En Büyük Çölü (Sahra Çölü)

      Sahra Çölü, ya da Büyük Sahra Çölü, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. Sahra sözcüğü Arapça’daki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.   2,5 milyon yıl yaşında olan sahra çölünün yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.   Erg adı da verilen kum çölü, genel kanının tersine bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dı

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...