Jump to content

12 Eylül...Acının Tarihi...


Önerilen Mesajlar

Her ne kadar bugünlerde ergenekon zımbırtısının sesi çoğalsa da, daha da çoğalacağa benziyor. ergenekon zımbıtısı diyorum çünkü kafam bi türlü kontrgerilla-derin devlet denen şeyin bu kadar ucuz olacağını almıyor.mesela selanik'te bi türk öğrencinin (Selanik Üniversitesi Siyasal Bilgileri öğrencisi Oktay Engin'in Atatürk'ün Selanik'teki evine bomba attığı iddia edilmiş ve gıyabında mahkum edilmiştir.ayrıca 22 Şubat 1992 - 18 Eylül 1993 tarihler arasında Nevşehir Valiliği yapmıştır.)

 

Atatürk'ün evine bomba atmasıyla başlayan ve 6-7 eylül 1955'de İstanbul'da Rum-Ermeni ve Yahudilerin oturduğu ev ve işyerilerini yağma ve talan etmeyle sonuçlanan olaylardan tutun da,emekçilerin üzerlerine ateş açılarak büyük bir kargaşa ortamının yaratıldığı kanlı 1 mayıs'a (1977), istanbul üniversitesinden çıkan öğrencilerin üzerine bomba atılan 16 mart (1978) katliamından (16 mart katliamında ihmali iddia edilen Reşat Altay da Hrant Dink cinayeti işlendiğinde Trabzon Emniyet Müdürü) özdemir sabancı suikastine kadar bir dizi olayı gerçekleştiren,yardım ve yataklık eden örgütün, bu adı geçen ergenekon iddianamesinde adı anılanların yiyemeyecekleri haltlar olduğu artık malumumuz.

 

Ergenekon'un basın yoluyla cilalanması işlemi sırasında,bizim geçmişte de duyduğumuz-bildiğimiz şeylerin dışında,bugüne kadar su yüzüne çıkmayan bilgiler de ortalığa saçılmaya başladı.özellikle 12 eylül'e uzanan ve yaklaşık 3 yıl süren iç savaş (77-80) süresince,şiddeti körüklemek ve bir DARBEnin koşullarını hazırlamak için ne tür hamleler yapıldığı gün gibi ortaya çıkıyor.

 

Bugün sağduyulu bi biçimde geriye dönüp baktığımızda,12 eylül'ün bizlerden aslında neler götürdüğünü daha iyi anlayabiliyoruz.bizden ekonomik,elle tutulur şeylerin dışında da şeyler çalındı.24 ocak kararları uygulanırken, duygularımız köreltildi aslında.bizlere işkence yapılırken, daraağaçlarına gönderilirken biz, asıl hedef ruhumuzdu bizim.tüm yapılan hazırlıklar,faaliyetler bunu işaret ediyor.benliksiz,ruhsuz bir toplum ve gençlik yapılmaya çalışıldık geçen zaman içerisinde.

 

Bugün DENİZ FENERİ soruşturması kapsamında suçlananların desteğinin %40ları aşmasının da,cemaat liderlerinin servetlerinin milyar dolarları geçmesinin de ötesinde bi sonuç bu. bugün ergenekon soruşturması kapsamında üç-beş paşa, paşa paşa cezaevinde yatıyorlar. belki çoğu tek bir gün bile ceza almadan çıkacaklar oradan. tek suçları darbe yapmayı başaramamak mı olacak? peki ya marmaris'te bir bilen edasıyla oturup,bu ülkenin geleceğine ipotek konmasını sağlayan kudretli(!) ve ressam(!) ve siyasetçi(!) ve din adamı(!) (hatırlayanlar bilir,80 sonrasının topluma ihtilali anlatma-yedirme toplantılarında bu zaat kurandan sureler okumayı pek severdi.)

 

böyle paşa paşa ömrünün sonuna kadar, bizlere yaşattıklarının bedelini ödemeden mi yaşayacaktır?.şimdi neredeyse "bi ayağı çukurda bi adamdan,bi yaşlı,ihtiyar,zavallı birinden ne istiyorsun?" diyenlerinizi duyar gibiyim. 12 eylülü ve eylülcüleri yargılamanın çekilen acıları geri döndürmeye yetmeyeceğini hepimizi biliyoruz. kaybettiğimiz dostları geri getirmeyeceğini de. sadece tarihe bir not düşmek istiyoruz bu vesileyle. geç de olsa darbeyi yargılayabildik demeyi, geç de olsa darbeyi yapanların suçluluğunu haykırmayı.daha insan olmayı...Üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.31 gazeteci cezaevine girdi.300 gazeteci saldırıya uğradı.3 gazeteci silahla öldürüldü.Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.13 büyük gazete için 303 dava açıldı.39 ton gazete ve dergi imha edildi.Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

erdaleren-1.jpg

12eylul-1.jpg

sokaklar3-1.jpg

 

 

 

sokaklar3.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Sizin gibiler sayesinde nerdeyse Tsk terör örgütü, Apo da başbakan ilan edilecek. Her anı şartlarında değerlendirin. Bu mantığı anlamıyorum. İyi ve kötü nasıl da birbirine geçmiş!!!

 

12 eylül darbesini getirip apoya nasıl bağladınız gerçekten ilginç?? ya tarih bilmiyorsunuz yada olaya taraflı bakıyorsunuz.1961,1980 gibi tarihler türkiyenin felaketidir.demokrasi ayıbıdır.nice canlar gitmiş,nice göz yaşları akmıştır.evler basılmış,insanlar gözaltlarında kaybedilmiştir.onlarca idam,yüzlerce işkence ve sayısı tarif edilemez acılar yaşatılmıştır.suçlusu evet amerikadır.''bizim çocuklar iyi iş başardı'' diyen amerika...ama amerikadan önce,amerikanın sözüyle ''iyi iş başaran'' , ''bizim çocuklara'' hesap sormak gerekmez mi?? hemde şu anda o ''bizim çocuklar''ın o en mühim ismi türkiyede eyalet sistemini savunmak gibi yine bir gaflet oyuncağına dönüşmüşken!!

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hep geçmişe bakıyorsunuz. Bir de şimdiki zamana baksanız diyordum... Yine yönetiliyoruz, yine... Belki de gidişatımız çok daha vahim.Allah geçmişi aratmasın. Kanlarımız satılıyor inançlarımız sömürülüyor çünkü. Parayla ya da parasız.

Amerikayı kim yönetiyor dersek ortadoğuda görünüşü küçük insanlık için(!) büyük bir devlet aklıma geliyor her nedense.

--------------------

İslamı kötülemek ve bahane çıkarmak amacıyla 11 eylülün müslüman olmayan kişiler tarafından yapıldığını ve FG isimli kişinin Amerika tarafından Humeyni şeklinde yollanacağının planlanması gibi daha birçok plan var uyutulan bizleri bekleyen...Bence ....

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
prenses bu kadar açılma:).amerika var ise avrupada var avrupa var ise rusyada var.hepsini boşver bizde varız.yollasınlar bekliyoruz.

 

Sağolasın kardeş :) Moral oldu. Ama en korktuğum var benim doğrusu. Allah bizleri korusun İnşallah.

Geleceği ve sümen altındakileri hissedince insan panik oluyor ister istemez.

Sevgili peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) demiş ki: "Siz benim gördüklerimi görseydiniz daha çok ağlar daha az gülerdiniz".

Moral bozmak istemem ama insan durugörüyü arttırdıkça daha fazla görüyor gerçekleri. Aslında 5 duyuyla sınırlı değiliz bildiğiniz gibi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Adonis, Attis, Osiris Doğu Dinleri Tarihi Araştırmaları 2 / James George Frazer

   Doğu Dinleri Tarihi Araştırmaları’nın ilk cildinde Adonis ve Attis’e yoğunlaşan James Frazer bu ikinci ciltte antik Mısır tanrısı Osiris’e odaklanıyor. Osiris’in bu dünyadaki ve öte dünyadaki hükümranlığı, İsis’le ilişkisi, birden çok mezarının bulunuşu gibi konuların yanında takvim meselesini, zamanın ölçüm şeklini, burçları, astronomik yaklaşımları, resmi takvimin doğal takvimle karşıtlığını yahut çiftçilerle rahiplerin zamanı farklı ölçmelerini; Avrupa’nın neredeyse her yanında yaygın olan

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Adonis, Attis, Osiris Doğu Dinleri Tarihi Araştırmaları 1 / James George Frazer

   Antropolog, halkbilimci, klasikler uzmanı, filolog gibi birçok kimliğe sahip olan James George Frazer, diğer eserlerinde olduğu gibi bu çalışmasında da tüm insanlık için ortak olanın peşinde. Bu yüzden kadim Anadolu medeniyetlerinden bahsederken Afrika yerlilerine geçtiğinde, Antik Yunanistan’ın bir ritüelini çözümlerken Kızılderili kabilelere atıf yaptığında şaşırmamak gerek. Doğu Dinleri Tarihi Araştırmaları’nı temel alan bu metin ise ADONİS, ATTİS ve OSİRİS mitleri, gelenekleri ve ritüelleri

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • İnsan Ahlakının Doğal Tarihi / Michael Tomasello

   İnsan ahlakının evrimi iki adımda gerçekleşti. Başlangıçta doğa koşulları nedeniyle, ilk insanlar işbirliğine gitmezlerse yok olacaklarını gördü ve bu işbirliğini düzenli hale getirmek için yeni bilişsel yetenekler geliştirdiler. Riskleri en aza indirmek için her koşulda birlikte hareket edip, güven, saygı ve sorumluluk üzerine kurulu ikili ortaklıklar yarattılar. İnsan grupları kalabalıklaşıp işbölümü daha karmaşık bir hal aldığında ikinci adım atıldı. Üyelerinden sadakat, uyum ve kültürel ai

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • SPQR - Antik Roma Tarihi / Mary Beard

   “Romulus ve Remus kuruluş efsanesinden İmparator Caracalla’nın özgür Roma yurttaşlarına… Surlar’ın binyıllık tarihi.”    Antik Roma, modern dünyanın sağladığı olanaklarla düşünüldüğünde bile görkemli bir kentti: İspanya’dan Suriye’ye uzanan bir imparatorluğun güç merkezi; bir milyondan fazla insanın yaşadığı, genişleyen bir imparatorluğun metropolü; “lüks ve pisliğin, özgürlük ve sömürünün, kente ait olmanın yarattığı gurur ile kanlı iç savaşın birbirinden ayrılmadığı” dayatmacı bir kent… 

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Bir Solukta Evren Ve Dünya Tarihi / Jeremy Black, Ian Crofton

   Bilim baş döndürücü bir hızla gelişirken dünya tarihinin canlıların evrimiyle ve canlıların evriminin de evrenin oluşumuyla çok yakından ilintili olduğu apaçık ortaya çıkıyor. İnsanın ve uygarlığın doğuşu ile gelişimini iyi anlayabilmek için evrenin nasıl meydana geldiğini, yıldız ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu, Dünya’nın neden yaşamın ortaya çıkmasına elverişli koşullara sahip olduğunu kavramak gerek. Bir Solukta Evren ve Dünya Tarihi’ni aşağıdaki konu başlıkları altında okuyacaksınız:

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
 • Yeni Oluştur...