Jump to content

Eyvallah Şehri..


deniz_77
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

EYVALLAH ŞEHRİ !

Bir derviş mürşid kapısına hizmet için gelir.Hizmetin ilk basamağı nefsin terbiyesi olan tekke temizliğinde görev alır. Birgün kalbinden " Allah'ım nedir bu çektiklerim " diye geçirir. Bu düşüncesi mürşidine mağlum olduğu için , münasip bir dille o tekkeden kovulur.

 

Bizimki düşer yollara... Akşama doğru bir şehrin ışıkları görülür. Bu şehre varır varmasına fakat , bu şehre girmenin üç şartı vardır.

 

... 1- Allahın işine karışılmayacak.

2-Kulun işine karışılmayacak.

3-Yalan konuşulmayacak.

Bu şehrin adı EYVALLAH' tır.

 

Bizimki şartları kabul eder ve girer bu şehre. Hoşgeldin derler, "eyvallah" der. Kalacak yer gösterirler " eyvallah" der. Hizmet veriirler " eyvallah " der. evlendirirler " eyvallah " der.

 

Adam birgün yolda yürürken sade giyimli bir genc kız ve süslü giyimli orta yaşlı bir kadın görür. Kalbinden "şu kadının haline bakın bu ne hal" der. Kadınlar bağırmaya başlarr, " YETİŞİNN KULUN İŞİNE KARIŞAN VARRR" . Etraftan gelirler bir güzel döverler. Her tarafını kırarlar ve kan revan içinde hamalın küfesine koyup evine gönderirler.

 

Küfede adam " Ey Allahım nedir bu basıma gelen" diye kalbinden geçirir. Hamal küfeyi yere atar ve bağırır " YETİŞİNNNN ALLAH'IN İŞİNE KARISAN VARRRR" etraftan koşup gelenler adamın sağlam kalan yerlerinide kırıp iyice döverler. Orada bırakırlar.

 

Sürünerek evine giden adama kapıyı karısı açar. "Noldu sana böyle" diye sorar. Bizimki " çok kotüyüm hanım, soran olursa evde yok de " der. Der demez kadın cama cıkıp "YETİŞİİİNNNN YALANN SÖYLEYENN BİRİ VARRR" die bağırır. Etraftan koşup gelenlerden üçüncü bir dayak daha yer , bu sefer bayılıncaya kadar. Meğer bu şehirde kalptan geçenler karşıdakine mağlum olur hiç bir şey gizli kalmazmış.

 

Adam acılar içinde bayılır ve bir müddet sonra mürşidinin huzurunda adap tutarken ayılır. Mürşidi ona tebessümle bakmaktadır. " EVLADIMM " der, " DAHA EYVALLAH ŞEHRİNDE YAŞAMASINI BİLMİYORSUN , RIZA KAPISINDAN NASIL GEÇERSİN? RIZA KAPISINDAN GEÇENLER, RIZAYA RAZI OLMAKTAN GEÇERLER"...............

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...