Jump to content

Günlük Eşyaların Tarihçesi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Evlilik yüzüğü

860 yılında Papa 1. Nikolas nişan yüzüğü takılmasını , evlenme arzusunu bildirmek üzere zorunlu kıldı. Papa , evliliğin fedekarlık gerektirdiği savıyla , altından başka yüzüğünde kabul edilemeyeceğini bildirdi. Zamanla farklı adetler gelişmesine rağmen altın yüzük , evlilik bağının simgesi oldu.

 

Düdüklü tencere

Gaz kanununu bulan ünlü fizikçi Robert Boyle'un öğrencisi Denis Papin 12 Nisan 1682'de Londra'da Royal Society'de buharlı tenceresinde pişen ilk yemeği arkadaşlarına yedirdi.

 

Kalorifer

Evi dolaşan toprak borularla ısıyı dağıtarak ısınma yöntemini ilk kez , Hristiyanlığın başlangıç döneminde Romalılar kullandı.Bu sistem fazla ilgi görmedi ve ocakla ısınma devam etti.Ancak , havagazı ve akaryakıtta yaşanan gelişmelerden sonra 1807'den itibaren kalorifer yaygınlaştı.

 

Ütü

Eski mısırlıların elbiselerini ütüledikleri mezarlarda bulunan elbiselerden anlaşılıyorsa da ilk ütü İ.Ö. 3. yüzyılda Çin'de kullanıldı.İçinde odun kömürü yakılan bu ütü tava biçimindeydi.Henry Weely , 1882'de ABD'de ilk elektrik ütüsünün patentini aldı.

 

Diş fırçası

Bugünküne benzer kıl fırçalar ilk olarak 1498'de Çin'de yapıldı.Fırçaların kılları , Sibirya'nın soğuk bölgelerinde yaşayan domuzdan alınıyor , bambu ve kemik sapa takılıyordu.Avrupa'ya ilk diş fırçaları da Çin'den getirildi. Naylonun icadından sonra 1938'de ilk naylon kıllı diş fırçaları üretildi.

 

Sütyen

Herşey Mary Phelps Jacob'un 1913'te elbisesine korsesi uymadığı için diktiği ilk sütyenle başladı.Jacob , bunun büyük ilgi görmesi üzerine 1914 yılında icadının patentini aldı.Bir kaç yaz sütyen üreten Jacob , patentini Warner Kardeşler Korse Şirketi'ne sattı.

 

Kravat

Kravat'ı Avrupa'ya Hırvat askeri tanıştırdı.1635'de Otuz Yıl Savaşları'na katılmak üzere Fransa'ya Hırvat askerler , boynu çepçevre dolandıktan sonra püsküller halinde aşağı salınan ya da uçları bir rozetle birleştirilmiş boyunbağları takıyorlardı.

 

Sadviç

Dünyanın her yerinde tüketilen sadviçi insanlığa 1762'de kumarbaz Baron John Montagu Sandwich hediye etti. Montagu 24 saat kumar masasından kalkmamak için bir eliyle oynarken , bir eliyle ekmek dilimleri arasına yerleştirdiği et ve peyniri yemesiyle ün kazandı.

 

Ketçap

Hamburger ve patetes cipsinin vazgeçilmez unsurlarından Ketçap'ı Çinliler , balık ve tavuk yemekleri için geliştirdi.Çin'de ke-tsiap olarak 1690'larda yaygınlaşan sos , İngiliz denizciler tarafından Singapur ve daha sonrada İngiltere'de tanıtıldı.Ketçap , 1740'larda da İngiltere'de yemek kitaplarına girdi.

 

Prezervatif

Prezervatifi ilk olarak , Fallop borularını tanımlayan İtalyan Doktor Gabriel Fallapius geliştirdi.Fallapius'un 1550'lerde yapıp binden fazla erkeğe denettiği hayvan bağırsağından yapılma prezervatifi , 2. Charles'ın doktoru Condom , daha ince hale getirip koyun bağırsağıyla yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...