Jump to content

Bedenin Bilgeliğine İzin Ver


Guest krema

Önerilen Mesajlar

Herkese Merhaba,

Sizlerle yine okumakta olduğum OSHO-Beden ile Zihni Dengelemek isimli kitaptan bir bölümü paylaşmak istedim. Kitabı alırken vermiş oldukları Beden ve Zihni Dengeleme meditasyon CD sini mp3 e çevirdim. Aşağıdaki linki tıklayarak indirebilirsiniz. (Umarım başarabilmişimdir)Oldukça hoş ve huzur veren bir meditasyon. Umarım uygular ve beğenirsiniz.

 

BEDENİN BİLGELİĞİNE İZİN VER

 

Beden büyük bilgeliğe sahip - ona izin ver. Kendi bilgeliğini izle­mesine gittikçe daha fazla izin ver. Her vakit bulduğunda rahatla. Bırak nefes alışın kendi başına devam etsin. Araya girme. Araya girme huyumuz o kadar içimize işlemiş ki onsuz nefes bile alamı­yorsun. Nefes alışını izlersen araya girmeye başladığını hemen gö­receksin. Ya derin nefes almaya, ya da daha fazla nefes vermeye başlayacaksın. Araya girmeye hiç gerek yok. Nefesini rahat bırak; bedenin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu gayet iyi biliyor. Daha çok oksijen isterse daha fazla nefes alır; daha az oksijen isterse da­ha az nefes alır.

 

Sen bırak hepsini bedenin halletsin! Araya girmekten tamamen vazgeç. Herhangi bir yerinde gerilim hissettiğinde, oranı gevşet. Ve yavaş, yavaş başla. Önce otururken, dinlenirken başla ve son­ra da bir şeyler yaparken... Yerleri silerken veya mutfakta iş yaparken veya ofiste çalışırken, o gevşemeyi sürdür. Hareket et­menin rahatlamana engel olması gerekmiyor. Ayrıca o zaman ha­reketlerine büyük bir güzellik katılacak. Hareketlerin meditasyon tadında olacak.

 

Ama insanlar gereksiz çabalara girmeye devam ediyorlar. Ba­zen onlara kendi çabaları engel oluyor; çabaları yarattıkları sorun­lara dönüşüyor.

 

Büyük kar fırtınası sırasında şehirde pek çok karmaşa var­dı. Hoca Nasrettin arabadan inmeye çalışan şişman bir hanıma yardım etmeye gitti. Aceleyle koşup kadını ittikten ve buzda kaydıktan sonra kadına onu içeri sokabileceğini sanmadığını söyledi.

 

Kadın, "İçeri mi?" dedi. "Ben dışarı çıkmaya çalışıyorum!"

Sadece izle... Eğer iteklersen kaçıracağın şeyler var. Nehri geri itmeye çalışma ve akıntıya kürek çekmeye kalkışma. Nehir kendi­liğinden denize doğru akıyor —onun bir parçacı ol yeter, yolculuğunun bir parçası ol. O seni sonuna kadar götürecektir. Rahatlarsak, öğreneceğiz; rahatlamazsak öğrenemeyeceğiz. Rahatlamak o büyük öğretiye açılan kapıdır - aydınlanmaya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Bektaş,

Kişisel görüşüme göre, bedenimizle tam olarak uyumu yakaladığımızda ve mutlak bir denge sağladığımızda, bedenimiz dış etkilere kendiliğinden uyum sağlayacaktır. Sadece buna izin vermemiz gerekiyor.

Sevgiyle

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...