Jump to content

Beklemeyi Değil, Eyleme Geçmeyi Sevin


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kariyeriniz bir dizi seçimdir. Bazıları iyidir, bazıları ise o kadar iyi değildir. Ama her iki durumda da siz seçim yapan kişisinizdir. Kimi zaman seçim şansınız yokmuş ya da bir başkası sizin adınıza seçim yapıyormuş gibi gelir; ama gerçek şudur ki, seçiminiz üzerinde, düşündüğünüzden daha çok güç sahibisinizdir.

 

 

Kariyerinizde neler oluyor? Hayal kırıklığı? Sıkıntı? Yorgunluk? Günümüzün pazaryerinde hepimizin ilgilendiği konular. (Yalnız olmadığınızı bilmek iyidir.) Kariyeriniz olmasını istediğiniz noktada değilse, bu konuda bir şeyler yapmak size bağlıdır. Sabreden derviş muradına ermiş’ anlayışı, yardım etmekten çok acı verir. Sizi sıkıntıdan kurtarır; Çünkü işlerin kendi kendine zaman içinde hallolacağına inanırsınız. Sonuca götüren şey eylemdir, beklemek değil.

 

 

Öyleyse siz neyi seçiyorsunuz? Daha çok para kazanmak için çabalamayı mı, yoksa maaş artışının size gelmesini sessizce dilemeyi mi seçiyorsunuz? Özgeçmişinizi güncellemeyi mi, yoksa meşguliyetin hakim olmasına izin vermeyi mi seçiyorsunuz? Gerçek tutkunuzun ne olduğunu keşfetmeyi aktif olarak seçiyor musunuz, yoksa yanıtın sihirli bir biçimde ortaya çıkacağını mı umuyorsunuz? Bugün yaptığınız seçimler, yarın mutlu olup olmayacağınızı belirler. İlerlemek için, bazen geriye gitmeniz gerekir. Geçmişte nerede olduğunuzu bir kez kabullendiğinizde, ilerlemek için planlar yapabilirsiniz. Kariyerinize bakın. Seçimleriniz sizi nereye getirdi?

 

Kötü Seçimler Pişmanlığa mı Yol Açtı?

Herkesin kariyerinde farklı yapmayı dilediği bir şey vardır. Belki bir röportajda ya da toplantıda yanlış bir şey dediniz ve bir fırsatı kaçırdınız. Belki daha yüksek bir maaş için pazarlık edebilirdiniz; ama etmediniz. Belki kariyerinizde çok yükselmenize yardımcı olabilecek biriyle karşılaştınız; ama yardım istemeyi beceremediniz. Yine bilin ki yalnız değilsiniz. Kötü seçimler, herkesin paylaştığı bir şeydir. Önemli olan, kariyerinizde başınıza ne geldiği değil, bundan nasıl kurtulduğunuzdur. İlerleme kaydettiniz mi, yoksa her bir an’ı zihninizde yeniden mi oynatıyorsunuz? Yeniden oynatmalar, kariyeriniz için değil, spor içindir. Bırakın gitsin, böylece daha iyi bir şeye doğru ilerleyebilirsiniz.

 

Kötü Seçimler Kötü Bir Tutuma mı Yol Açtı?

Çevrede olmanız, insanları eğlendiriyor mu? Yoksa insanlar sizi görmemezlikten mi geliyor? Kötü tutumu sakladığınıza mı inanıyorsunuz? İnancınız yanlış. İnsanlar, bu tutumu bir kilometre öteden anlar. Hiç kimse mutsuzluğu ya da kızgınlığı saklayamaz. Umutsuz olmaya hakkınız olduğunu düşünebilirsiniz; ama en fazla zarar verdiğiniz kişi sizsinizdir. Hiç kimse sizin üzgün olmanızla ilgilenmez. Zor biri olduğunuzla ilgilenirler. Kariyerinizdeki her şeyi alt üst edip gerçek sonuçlar mı almak istiyorsunuz? Daha pozitif bir insan olun. Tek başına bu eylem bile kariyerinizi dönüştürebilir.

 

Kötü Seçimler Korkuya mı Yol Açtı?

Sizi ne korkutur? Daha fazla para ya da kaynak istemekten mi korkuyorsunuz? Toplantılarda ağzınızı açmaktan mı korkuyorsunuz? Tanıdığınız kişileri sizin için bir iş fırsatı olup olmadığını sormak için aramaktan mı korkuyorsunuz? Tutkunuzun peşinden gitmekten mi korkuyorsunuz? Korkmak, normaldir. Onsuz yaşayamazsınız. Ama korkmak ile korkunun sizi felç etmesine izin vermek arasında fark vardır. Meşgul bile olsanız, kendinizi gayet iyi bilirsiniz. Korkunun ne zaman yolunuza çıktığını bilirsiniz. Soru şu... Bu konuda ne yapacaksınız? Korkunun kazanmasına izin verecek misiniz, vermeyecek misiniz?

 

 

İyi Seçimler Yapmaya Başlayın

Siz daha iyi seçimler yapana kadar, eski seçimleriniz sizi taciz etmeye devam edecektir. Bugüne iyi bir seçim yaparak başlayın. Bir seçim, sizi ikiye ve daha fazlasına götürecektir. Bir yerden başlamalısınız; öyleyse hemen şimdi olduğunuz yerden başlayın. Zaman içinde yapılmış iyi seçimler, sizi daha tatmin edici bir kariyere götürecektir.

 

Öyleyse ne diyorsunuz? Yaşayacak yalnızca bir hayatınız var; bu, aynı zamanda sevdiğiniz bir hayat olabilir!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...