Jump to content

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Birleşmiş Milletler 21 Mart tarihini Dünya Down Sendromu günü olarak kabul etti. Down Sendromu DerneğiBaşkanı Gün Bilgin bu kararı değerlendirerek “Farkındalık yaratma için önemli bir adım. Birleşmiş Milletlerin bu adımı, aralarında Down Sendromu Derneği’nin de bulunduğu kampanya yürütücülerinin uzun yıllar süren lobi çalışmalarının sonucu olarak gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Down Sendromlu insanlar için 21 Mart’ın Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu günü olarak kabul edilmesi Down Sendromu Derneği Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandı. Kararın, dünyadaki, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki Down sendromlu bireylerin haklarının korunmasına destek olacağını belirten Down Sendromu derneği Başkanı Gün Bilgin ” Toplumun ve insanların Down sendromuna yönelik tutumlarının değişimi ve tüm dünyada DS’lu insanların birer birey olma haklarını pekiştirme yolunda atılmış önemli bir adım olan bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

 

Unutmayalım DOWN SENDROMU BULAŞICI BİR RAHATSIZLIK DEĞİDİR. Down Sendromu zaten bir hastalık değil genetik bir farklılıktır.

 

Down Sendromu çocukların vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır.

 

Down Sendromluların fiziksel görünümü diğer çocuklardan biraz farklı olabilir, bir takım sağlık sorunları bulunabilir. Fakat unutmayın ki, bazı çocukların sarı saçlı, bazılarının mavi gözlü olması gibi bu çocukların da Down Sendromlu olması bir genetik farklılıktır.

 

Down sendromunu daha iyi anlamak için Rain Man yani Türkçe adı ile Yağmur Adamı tekrar izlemenizi tavsiye ederim. 1988 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan bu filmde, down sendromu olan birisinin neler yapabileceğini göreceksiniz ...

 

Onlar bize emanetler. Eğer onların dünyasını keşfedebilirseniz tüm evreni keşfedeceksiniz...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

r_izmir_.jpg

 

 

Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı.21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21.ci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor.

Dünya Down Sendromu Günü’nün amacı Down sendromlu insanları ve halkı bilinçlendirmek, haklarını savunabilmek için küresel tek bir ses olabilmektir. Bunun için de Down sendromlu bireylerle çeşitli etkinlikler ve faaliyetler düzenlenmektedir.

Down Sendromlu bireylerin potansiyellerini tam olarak geliştirebilmeleri, kendilerine yeter bir yaşam sürdürebilmeleri için ailelerine, arkadaşlarına ve toplumun duyarlılığına ihtiyaçları vardır. Down Sendromlu bireylerin ihtiyaçları diğer bireylerin ihtiyaçlarından farklı değildir. Çevrelerini keşfetmek, oynamak, okumak, gülmek, çalışmak isterler.

 

Nedir O ?

Down Sendromlu hakkında büyük düşmanımız bilgi eksikliğidir.En basit tanımıyla Down Sendromu vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır.

İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla birbirlerine bağlanmış olan genlerden oluşmuştur. İşte bu genler ve kromozomlar fizyolojik ve kişilik yapımızın ana unsurlarıdır, dolayısıyla fazladan sahip olduğu bir kromozom bireyin hayatını etkileyecektir. Kromozom anomalilerinin çoğunda embriyo gelişemez. Down Sendromu embriyonun gelişimini tamamlayabildiği bir durumdur.

Down Sendromluların fiziksel görünümü diğer çocuklardan biraz farklı olabilir, bir takım sağlık sorunları da bulunabilir. Down Sendromu konusunda iki şey kesindir.

Birincisi, Down Sendromunun kaynağı anne-baba değildir ve hamilelik öncesi veya sırası olan hiç bir şey çocuğun Down Sendromlu doğmasına yol açmaz.

İkincisi, diğer çocuklar gibi Down Sendromlu çocukların da kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır. Diğer çocuklar gibi onlar da farklı kişiliğe sahip bir birey olarak büyüyeceklerdir.

Dünyanın her yerinde ve tüm insan ırklarında Down Sendromu mevcuttur ve zamanla ortaya çıkan bir durum değildir. Down Sendromlu insanların, insanoğlunun oluşumundan beri var olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla Down Sendromunu yaşamın doğal bir parçası olarak kabul etmek yanlış olmasa gerek.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onlarin ihtiyaci olan tek sey dogumdan itibaren baslayan düzenli ve disiplinli bir egitim. Bu çalisma sonucunda sosyal yasamda yer edenebilirler. Down sendromlu bireyler için sosyal hayatta tüm insalarla beraber, izole edilmeden yasamalari onlar için büyük önem tasiyor. Down sendromu ve otizm bir hastalik degildir. Down sendromlular ve otizmliler ilaç aramiyorlar. Onlar sadece insanlar tarafindan kabullenilmis olmayi ve kendilerine diger insanlar gibi davranilmasini istiyorlar. Lütfen onlari izole etmeyin, onlara farklilik hissi yasatmayin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rabbimin yarattığı herşey kusurları olsa bile o kusurların altında binlerce mucize saklar. Rabbim bizleri onlarla onlara bakış açımız ve yaklaşımımızla imtihan eder. Biz yeterki onlara karşı kusurlu olmayalım kusurlarını örtelim. Herşey sevgi de ve saygıda düzelir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim down sendromlu bir arkadaşım vardı. Yarı yaşımdaydı ama arkadaşımdı. Çünkü bana arkadaş derdi. Benim babam onun da annesi diyaliz hastasıydı. Babamı kaybedince arkadaşımı da kaybettim.

 

4-5 saatlik bir sürede onlara gösterdiğiniz küçük bir ilgi yüzlerinde milyonlar gülümsemenin sebebi oluyor. Kesinlikle aksi, kavgacı vs. diye düşünmeyin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...