Jump to content

Çürükleri Tedavi Etmenin 8 Yolu...


Renan

Önerilen Mesajlar

Buz Koyun:

 

Cilt yarılmamışsa çürüyebilecek her çarpmaya buz koyun. Buz kan damarlarını daraltır ve bölgeye daha fazla kan akışını önler. Buz torbası da şişmeyi azaltır, bölgeyi uyuşturur ve ağrıyı azaltır. Cildi korumak için buz torbasını ince bir bezle sarın, çürüğün üstüne mümkün olduğunca hızlı koyun ve orada 15 dakika tutun. Şişliğin ciddi bir çürüğe dönüşeceğinden şüpheleniyorsanız bu buz tedavisine ilk 24 saat her 2 saatte bir devam edin. Cildinizin doğal olarak ısınmasına izin verin ve buz torbalarının arasında sıcaklık uygulamayın.

 

Sonra sıcak uygulayın.

 

24 saat sonra, kan damarlarınızı genişletmek ve bölgedeki dolaşımı artırmak için ısı kullanın. Sıcak kompresler çürükten kanı kaldıran vücudun doğal mekanizmalarını hızlandırmaya yardım edebilirsiniz.

 

Kapalı ve temiz tutun.

 

Çürüğü kaplayan deriye dokunmayın. Cilt çoktan ayrılmışsa sabun ve suyla temizleyin, ardından reçetesiz antibiyotik merhem veya vazelin sürün. Sonra yapışkanlı bantla kapatın.

 

Ayaklarınızı kaldırın.

 

Çürükler küçük kan depolarıdır. Kan da her sıvı gibi aşağı doğru akar. Eğer ayakta çok durursanız çürükte toplanan kan yumuşak dokularınıza akıp dolacak başka yerler bulacaktır. Ayakları kaldırmak şişkinliğin inmesine de yardımcı olur.

 

Biraz C vitamini alın.

 

Vücudunuzda kolayca çürük oluşuyorsa C vitamini eksikliğiniz olabilir. C vitamini cildinizde kan damarlarınızın etrafında koruyucu kolajen doku üretmeye yardımcı olur. Yüzünüz, elleriniz ve ayaklarınız mesela kalçalarınızdan daha az kolajen içerir, o yüzden bu bölgedeki çürükler genelde daha koyu renklidir. Vücudunuzda kolayca çürük oluşuyorsa kolajeninizi üretmeye yardımcı olmak için günde üç kere 500 mg C vitamini almanız öneriliyor. Alımınızı C vitamini yönünden zengin gıdalar, örneğin turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızıbiber yiyerek de artırabilirsiniz.

 

K vitamin kremi sürün.

 

K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak hem içeriden hem dışarından çürümeyi azaltır. Çürüğün daha hızlı açılması için günde birkaç kere üstüne K vitamini sürün. K vitamini yönünden zengin gıda alımınızı artırarak da çürümeyi azaltabilir veya şiddetini hafifletebilirsiniz. Koyu yeşil sebzeler, alfaalfa (kaba yonca), brokoli ve deniz yosunu K vitamininin iyi kaynaklarındandır.

 

İlaçlarınıza dikkat edin.

 

Kalp hastalığını önlemek için aspirin veya kan inceltici alan kişiler bir şişliğin çürüğe dönüştüğünü keşfederler. İltihap önleyiciler, antidepresanlar ve astım ilaçları gibi ilaçlar cildin altındaki pıhtılaşmayı engelleyip daha büyük çürüklere yol açabilirler. Alkolikler ve uyuşturucu bağımlılarında da daha kolay çürük oluşur. Sizi çürümeye yatkın hale getiren ilaçlar alıyorsanız doktorunuza bunu anlatın.

 

Bromelain takviyesi deneyin.

 

Çoğu sağlıklı besin mağazasında bulunan bu hindistancevizi özü iltihap ve ağrıya neden olan proteinleri “sindirir”. Öğünlerden önce suyla 1-2 gram alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...