Jump to content

Tırnak Batmasının Önlenmesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Genellikle ayak baş parmağı tırnaklarında görülen bir tırnak rahatsızlığıdır.

 

Tırnak büyürken bir veya iki tarafıntan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir, batmanın olduğu yerde enfeksiyon oluşur ve zamanla bu bölge iltihaplanır ve ağrı yapar. Tırnak batmasına sebep olan bir çok etken olabilir.

 

Bunlar; yanlış tırnak kesimi (tırnaklar düz kesilmeli, yanlara doğru kesilmemelidir ) çok dar ve sivri burunlu ayakkabı giymek, tırnağın kalınlaşması, tırnağın üzerine sert ve ağır cisimlerin düşmesi, mantar hastalığı, şişmanlık ve şeker hastalığı sebep olabilir.

 

Yeni oluşmaya başlamış cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda; ayaklar tuzlu içerisinde bekletilmeli yumuşayan tırnaklara antibiyotik bazlı krem sürülmeli gazlı bez tırnak ve derinin arasına yerleştirilmelidir.

 

Bu süreç içinde ayakkabı giyilmemesi tavsiye edilir ( açık ayaykkabı, sandalet vb. tercih edilmeli ) Enfeksiyonun ilerlemesi halinde mutlaka uzman bir doktora başvurulması önerilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...