Jump to content

Obezite Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

İnsülin direncini daha fazla anlaşılır hale getirebilmek için öncelikle obezite kavramının iyi anlaşılması gerekmektedir.

 

Obezite kişinin vücudunda günlük ihtiyaçlar haricinde fazla miktarda yağ birikiminin olması olarak tanımlanabilmektedir. Obezite kronik bir hastalıktır fakat obez kişinin de katkılarıyla tedavi edilebilir bir hastalıktır.

 

Toplumda bilinen bir yanlış fazla kilolu herkesin obez olduğu iddiasıdır. Bu teori bazen doğru olsa da her zaman bu şekildedir diyemeyiz. Bu konuyu daha iyi anlatabilmek için fazla kaslı bir sporcuyu örnek gösterebiliriz.

 

Sporcunun kas oranı fazla bunun yanında kilosu da fazla olsa bile vücudundaki yağ oranı düşük olabilir. Bunun sonucu olarak bu sporcuya obez diyemeyiz.

 

Obezite kısaca tanımlanacak olursa vücuttaki yağ oranının fazlalığı olarak tanımlanabilir. Vücuttaki olması gereken yağ oranı kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir.

 

Uzmanların görüşüne göre bir erkekte vücut ağırlığının maksimum % 20’si kadar yağ olması gerekirken bir kadında bu oran %30’a kadar çıkabilmektedir. Bu değerlerin üstü kişinin yaşının ilerlemesine bağlı olarak tolere edilebilse de çok farklı rakamlar obezitenin habercisi olmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...