Jump to content

Obezite ve Yaş Faktörü...


Renan

Önerilen Mesajlar

Obezlik konusunda merak edilen konuların en başında yaş faktörü geliyor. Obezlikte yaşın önemli olup olmadığı, risk dağılımını etkileyip etkilemediği merak ediliyor.

 

Uzmanlar obeziteden kaynaklanan riskin kişiye göre dağılımı belirlenirken yaşın değerlendirmeyi etkilediğini belirtiyorlar.

 

Fazla kiloların sanılan kadar masum olmadığını, ölüme dahi yol açabileceğini belirten uzmanlar, genç yaşta şişman olan bir kişiyle ilerleyen yaşlarda şişman olan bir kişinin ölüm riski açısından farklı değerlere sahip olduğunu vurguluyorlar.

 

İlerleyen yaşlarda fazla kilolar ve yağlar kişide fazla ölüm riski yaratmıyorken genç yaşta oluşan fazla kilolar ve yağlar yaşlılığa göre fazla risk teşkil ediyor.

 

Örnek verecek olursak fazla kilolu ve yağlı 18 yaşında birisinin ölüm riski 65 yaşında fazla kilolu ve yağlı olan bir kişiye göre fazladır.

 

Obezitede yaş faktörü olduğu gibi erkek veya kadın olmanın da farklılıkları vardır. Yaşlı bir kadında fazla kilo ve yağ yaşlı bir erkeğe göre daha az risk oluşturmaktadır.

 

Hatta kadınlarda fazla kilo ve yağın bir avantajı olarak östrojen hormonunun fazla üretilmesini örnek gösterebiliriz. Kadınlarda bu avantaj varken erkeklerde böyle bir gelişme yoktur. Östrojen hormonu oluşabilecek kemik kırıklarında koruyucu etki göstermektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...