Jump to content

Depresyona Karşı Pil...


Renan

Önerilen Mesajlar

Amerikada ağır depresyon hastaları için köprücük kemiğine yerleştirilecek bir pilin yakında onay alması bekleniyor.

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), epilepsi tedavisinde kullanılan bir pilin ciddi derecede depresyon hastalarının tedavisinde de kullanımını onaylayıp onaylamamayı gözden geçiriyor. İşe yaradığını gösterecek yeterli kanıt olmadığını söyleyen birçok uzmanın kaygılarına rağmen onaylanması beklenen Vagus Sinir Uyarıcısı (VSU), cerrahi müdahaleyle göğüsün üst kısmında köprücük kemiğine yerleştiriliyor. Aygıtın ince kabloları ise, boynun içinde beyine giden vagus sinirini elektrik akımıyla uyarmak için bu bölgeye bağlanıyor. 15 bin dolar (yaklaşık 20 bin TYL) değerindeki aygıtın tamamen geri çıkarılmasının çok zor olduğunu belirtildi.

 

AĞIR HASTALAR İÇİN

 

Sağlık Bakanlığı, VSU'yu 235 ciddi depresyon hastasında yaptığı testlerde denedi. Hastalar iki gruba ayırıldı ve bir gruba takılan aygıtlar çalıştırılırken, diğer gruba takılan aygıtlar çalıştırılmadı. Aygıtları çalıştırılan 111 kişilik hasta grubunda 17 kişi önemli ruhsal gelişimler gösterirken, aygıtları kapalı tutulan 110 kişilik gruptan 11 kişinin de aynı gelişimi gösterdikleri gözlemlendi. Diğer hastalarda herhangi bir tedavi gerçekleşmedi.

 

Buna rağmen VSU, elektroşok tedavilerine cevap vermeyen ağır depresyon hastaları için tek seçenek olarak gösteriliyor. New York Devlet Psikiyatri Enstitüsü Biyolojik Psikiyatri Başhekimi Dr. Harold A. Sackeim,Bu insanların başka seçeneği yok dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...