Jump to content

Lifli Gıdalarla İlgili Doğru Bilinen Yanlış...


Renan

Önerilen Mesajlar

725 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan 13 araştırmayı inceleyen bilim adamları, fazla lifli yiyecekler içeren diyetin bağırsak kanseri riskini azaltmada farklılık yaratmadığı sonucuna vardı.

 

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Başkanı Stephanie Smith Warner, 725 bin kadın ve erkek üzerine daha önce yapılan 13 araştırmayı incelediklerinde, fazla lifli yiyecekler içeren diyetin bağırsak kanseri riskini azaltmada farklılık yaratmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

 

Warner, günde en az 30 gram lifli gıda alan kişilerle günde 10 ila15 gram arasında lifli gıda alan kişilerin bağırsak kanserine yakalanma riskinin aynı olduğunu ifade etti.

 

Stephanie Smith Warner, her şeye rağmen lif bakımından zengin meyve ve sebze tüketiminin insan sağlığı için iyi olduğunu kaydetti.

 

Bilim adamları lifi zengin gıdaların rektum kanseri riskini biraz da olsa azalttığını, kalp rahatsızlıklarına ve şeker hastalığına iyi geldiğini bildiriyor. Kırmızı et ve alkol tüketiminin fazla olmasının bağırsak kanseri riskini artırdığı belirtiliyor.

 

Lif açısından zengin gıdalar arasında elma, portakal, brokoli, domates, greyfurt, kırmızı biber, marul, pırasa ve havuç gibi meyve ve sebzeler bulunuyor.

 

ABD'de bu yıl 145 bin kişinin bağırsak kanserine yakalanacağı, 56 bin kişinin de hastalıktan öleceği tahmini yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...