Jump to content

Topuklu Ayakkabılar Nasıra Yol Açar...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bu yıl yine yüksek topuklu ve sivri burunlu çizmeler göz alıyor! Özellikle nakışlı, desenli ve renkli çizmeler tüm kadınları büyülüyor. Doğrusunu isterseniz, kışın hiçbir kıyafeti çizmesiz tamamlamayı düşünemiyoruz. Boyumuzu daha uzun ve genel silüetimizi daha ince gösteriyorlar. Bu kadarla da bitmiyor, özellikle şık bir çizme giydiğimizde kendimize güvenimiz artıyor.

 

* Dar yüzlü ayakkabılar başımıza dert açar! Tabii madalyonun bir de diğer yüzü var. Sivri burunlu, uzun ve ince topuklu ayakkabılar ve özellikle çizmeler, aslına bakarsanız ayaklarımızı çok yorar. Ayağı öne itip parmakları sıkıştırır ve cildimizin hava almasını güçleştirirler. Çizmenin yüzü dar olunca, tırnaklarımızın şekli bozulabilir ve deforme olup batabilir. Ayrıca kan dolaşımı ciddi şekilde sıkıntıya girer. Varisleri olanlar, bu tip ayakkabıların yanından bile geçmemelidir. Topuklar yüzünden duruşumuz bozulur, bacaklarımız ve sırtımız yorulur, dizlerimiz zorlanır, belimiz ağrır. Sürtünme ise nasırlara yol açar.

 

NAZİK DAVRANIN

 

* Nasır bir hastalık değildir: Nasır bir hastalık sayılmaz. Cildimiz, baskıya veya sürtünmeye maruz kaldığında, kendini korumak için çoğalır ve kalınlaşır. Buna nasırlaşma deriz. Oldukça sevimsiz ve can sıkıcı bir sonuç olsa da, nasırlaşma derinin iyi niyetli bir savunma tepkisidir. Nasırlaşan cilt, bizi kendine karşı daha nazik davranmaya davet eder. Ama ağrısı ve hoş olmayan görüntüsü ile başımıza dert olur!

 

* Nasırlar genellikle, ayaklardaki kemik çıkıntıları üzerinde gelişir. Büyüklüğü bezelye kadardır. Nasırın ortasında sert bir öz oluşur. Bu öz, derinlere doğru sivri uçlu bir uzantı yapar. Çevresinde geniş ve sarı renkte kalın bir tabaka gelişir. Nasır bir yere değinde ve üzerine baskı uygulandığında ağrır. Bu ağrı nemli ortamlarda artar. İki çeşit nasır vardır...

 

* Sert nasırlar: Ayak parmaklarının sırtında ve ayak tabanında oluşur.

 

* Yumuşak nasırlar: Ayak parmaklarının arasında çıkar. Yumuşaklar genelde beyaz olur. Ağrısı diğerlerinden fazladır. Genelde mantarla karıştırılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...