Jump to content

İlaçlar Anlaşılmaz Olmaktan Çıktı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

[h=2]İlaç prospektüslerinin anlaşılır hale gelmesi ve insanların yanlış ilaç kullanımını engellemek amacıyla İstanbullu eczacı 28 yaşındaki Z. Kübra Özden, arkadaşlarıyla birlikte bir internet sitesi hazırladı[/h]

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji ABD Klinik Farmasi Bilim Dalı’nda doktora eğitimine devam eden, sitenin kurucu ortağı ve genel koordinatörü olan Eczacı Z. Kübra Özden, 2009 yılında Eczacı Nurgül Koramaz (26), iktisatçı Kerim Cihan Yılmaz (27) ve kontrol mühendisi Selim Seyit Yılmaz (25) bir araya gelerek prospektüsleri anlaşılır hale getirmek için kolları sıvadı.

Dört arkadaş, insanların akılcı ve doğru ilaç kullanımını sağlamak için ’ilacpedia.com’ adresli siteyi kurmaya karar verdi. Dört kişilik çekirdek kadro yeni katılımlarla dokuza ulaştı.

 

Türkiye’de yanlış ilaç kullanımının hâlâ yüksek oranlarda olduğunu ifade eden Eczacı Kübra Özden, "Bu durum hem ilaç harcamalarını arttırıyor hem de yanlış ilaç kullanımının sebep olduğu dolaylı sağlık sorunları, SGK bütçesine büyük bir yük bindiriyor. Bize gelen sorularda da insanların nasıl problemler yaşadıklarını görüyoruz. Bu sorun bir sihirli değnek ile hızlıca çözülebilecek veya bir kurumun tek başına altından kalkabileceği bir problem de değil. Düşünün ki insanlar halen doğum kontrol haplarını, astım ilaçlarını veya kalp-damar ilaçlarını nasıl kullanacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Onları yönlendirecek ve zaman ayırıp ilaç kullanımı konusunda eğitecek kişi sayısı da çok az" diye konuştu.

 

İLAÇLARIN YÜZDE 95'İ ANLAŞILIR HALDE

 

Prospektüslerin de hâlâ anlaşılır olmadığını belirten Özden, siteyi kurdukları tarihten bugüne kadar Türkiye’deki ilaçların yüzde 95’ini anlaşılır hale getirdiklerini söyledi.

Kübra Özden, "Ayrıca fiyat ve ödeme bilgileri, ilaç etkileşimleri gibi farklı servislerimizle bir ilaca dair aradığınız tüm bilgileri bulabileceğiniz kapsamlı bir platform sunuyoruz. Bu bilgiler devamlı güncellenip yenileniyor. Bunun yanı sıra en büyük özelliğimiz seçkin eczacılarımızla hastalarımızın sorularına 24 saat içerisinde cevap veriyoruz. Bu yalnızca Türkiye’de değil dünyada da sadece ilacpedia.com’da bulunan bir özellik. Dolayısıyla bir ilaç ile ilgili aradığınız her şeyi bu sitede bulabilirsiniz. Tabii ki bunun hazırlanma, kurulum, sürdürme, yönetim süreçlerinde oldukça fazla maliyetleri oldu ve olmaya da devam ediyor. Çok zor bir iş olduğunu söylemeliyim. Ancak kullanıcılarımızdan aldığımız çok olumlu geri dönüşler bizi daha da ilerisi için motive ediyor" dedi.

 

HALK BİLİNÇLENİYOR

 

İnsanların ilaç kullanımı konusunda gittikçe bilinçlendiklerini anlatan Özden "Biz de kendi sitemizin ziyaretçi sayısındaki artıştan bunu görebiliyoruz. Son 3 yılda 60 kata yakın büyüme kaydettik. Şu an ayda 1.7 milyon kişi sitemizi ziyaret ediyor. Gelecekten beklentimiz sağlıklı ve akılcı ilaç kullanımı konusunda başlatmış olduğumuz bu projeyi hem kullanıcılar hem de eczacılar arasında daha büyük kitlelere ulaştırmak ve eczacılarımızın son zamanlarda azalan prestijlerini onlara geri kazandırmak. Çünkü biz biliyoruz ki ilaçlar konusunda en yetkin ve donanımlı kişiler bu işin eğitimini alan ve sürekli kendini yenileyen eczacılardır" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...