Jump to content

Cuma Gecesi ve Cuma Günü Amelleri...


arşınca
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bismillahirrahmanirrahim,

 

 

 

Cuma gecesi ve Cuma gününün diğer gün ve gecelerden daha büyük bir fazileti vardır. Resul-i Ekrem'den (s.a.a) bu konuda şöyle rivayet edilmiştir

 

 

5631-1.jpg

"Cuma gecesi ve Cuma günü -toplam- yirmi dört saattir ve her saatte Allah Teala altı yüz bin kişiyi cehennemden dışarı çıkarır."

İmam Sadık'tan (a.s) ise şöyle rivayet edilmiştir:

"Kim Perşembe gününün öğlesinden Cuma gününün öğlesine kadarki zaman diliminde ölürse Allah Teala onu kabir sıkmasından korur."

 

Ve yine İmam Sadık'tan şöyle rivayet edilmiştir:

"Cumanın çok büyük bir hakkı ve saygınlığı vardır. O halde onun saygınlığını zayi etme, o günde Allah Teala'nın ibadetlerinden herhangi birinde kusur yapma, iyi amellerle Allah'a yaklaşmaya çalış ve Allah'ın bütün haramlarını terk et; çünkü o günde Allah Teala ibadet ve itaatin sevabını artırır, günahların cezasını siler, dünya ve ahirette müminlerin derecesini yükseltir. O gecenin fazileti gündüzüyle aynıdır. Cuma gecesini sabaha kadar namaz ve dua ile geçirebilecek durumda isen onu yap. Şüphesiz Alemlerin Rabbi Allah Cuma gecesi müminlerin iyiliklerini artırıp günahlarını silerek saygınlıklarının fazlalaştırmak için melekleri gökyüzünün birinci katına gönderir. Kuşkusuz Allah Teala bağışı geniş ve kerem sahibidir."

Ve yine muteber bir hadiste o hazretten şöyle rivayet edilmiştir:

"Bazen mümin bir hâcet için dua eder, ama Allah Teala onun hacetini Cuma günü reva etmek ve Cuma'nın fazileti nedeniyle istediği şeyleri katkat artırmak için duasını kabul etmeyi erteler."

 

Yine buyurmuştur ki:

"Hz. Yusuf'un (a.s) kardeşleri Hz. Yakup'tan Allah'tan kendilerinin günahlarının bağışlamasını istemesini rica ettikleri zaman Hz. Yakub (a.s) "Yakında sizin için Rabbimden bağışlanma dileyeceğim" dedi. Hz. Yakub (a.s) duasının kabul olması için dua etmeyi Cuma gecesinin seher vaktine erteledi."

Yine İmam Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

"Cuma gecesi ulaşınca denizdeki balıklar başlarını sudan dışarı çıkarır ve çöldeki yabanî hayvanlar boyunlarını uzatarak Allah Teala'ya şöyle seslenirler: Rabbimiz! İnsanların günahıyla bizi azaplandırma."

 

İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s) da şöyle rivayet edilmiştir:

"Allah Teala, her Cuma gecesi, gecenin evvelinden sonuna kadar arşın üstünden nida eden meleğe kendisi tarafından şöyle nida etmesini emreder: 'Güneş doğmadan önce ahireti ve dünyası için bana dua eden bir mümin var mı ki duasını kabul edeyim? Sabah olmadan önce günahından tövbe eden bir mümin var mı ki tövbesini kabul edeyim? Rızkını daralttığım ve sabah olmadan önce benden rızkını artırmamı isteyen bir mümin var mı ki rızkını artırayım? Sabah olmadan önce kendisine şifa vermemi isteyen hasta bir mümin var mı ki ona şifa vereyim? Sabah olmadan önce kendisini zindandan kurtarıp üzüntüsünü gidermemi isteyen üzgün ve mahpus bir mümin var mı ki duasını kabul edeyim? Sabah olmadan önce kendisinden zalimin zulüm ve sitemini defetmemi isteyen mümin ve mazlum bir kul var mı ki onun intikamını alıp hakkını kendisine geri çevireyim?' O melek sabaha kadar sürekli bu şekilde dua eder."

 

 

Hz. Emirulmüminin Ali'den (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

"Allah Teala Cumayı diğer günlerden seçmiş, gündüzünü bayram ve gecesini de gündüzü gibi kılmıştır. Cuma gününün faziletlerinden biri şudur: O gün Allah'tan istenen her hacet reva olur. Bir grup azabı hakketseler, Cuma gecesi ve Cuma gününe ulaşıp dua etseler Allah o azabı onlar-dan geri çevirir. Allah Teala takdir edilen işleri Cuma gecesi sağlamlaştırır. O halde Cuma gecesi gecelerin ve gündüzü de gündüzlerin en üstünüdür."

 

 

İmam Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

"Cuma gecesi günahlardan sakının; çünkü o gecede günahlar iki kat yazılır, nitekim sevabı da iki kat yazılır. Kim Cuma gecesi Allah'a karşı günah işlemeyi terk ederse, Allah Teala onun geçmiş günahlarını affeder. Kim Cuma gecesi açıkça günah işlerse, Allah Teala onu bütün ömrünün günahlarıyla azaplandırır ve o günahın azabını iki kat artırır."

 

Muteber senetle İmam Rıza'dan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

"Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki: Cuma günü günlerin efendisi ve en büyüğüdür. Allah Teala o günde iyiliklerin sevabını iki kat artırır, günahları siler, dereceleri yükseltir, duaları kabul eder, zorluk ve gamları giderir, büyük hacetleri reva eder; artırma günü olan Cuma gününde Allah Teala kullarına rahmetlerini artırır ve cehennem ateşinden birçok insanı kurtarır; o halde o günde kim Allah'ı çağırır, O'nun hak ve hürmetinin bilincinde olursa, Allah Teala'ya onu cehennem ateşinden kurtarmak bir hak olur. O halde Cuma günü veya Cuma gecesinde ölecek olursa, şehidlere verilen sevabı alır ve kıyamet günü Allah'ın azabından güvencede olarak haşrolur. Kim de Cuma namazı kılmayarak veya Cuma gününde Allah'ın haram kıldığı şeyleri işleyerek Cuma gününün saygınlığını hafife alır ve onun hakkını zayi ederse, Allah'ın onu cehennem ateşinde yakması gerekir; ancak tövbe edecek olursa başka."

 

Yine muteber senetlerle İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

"Güneşin doğduğu Cuma gününden daha faziletli bir gün yoktur; Cuma gününde kuşlar birbirleriyle karşılaştıklarında birbirlerini selamlar ve bugün değerli bir gündür derler."

Yine Muteber bir senetle İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:

"Kim Cuma gününe erişirse, o günde ibadetten başka bir işle uğraşmamalıdır; çünkü o günde Allah Teala kullarının günahlarını bağışlar, onların üzerine rahmetini indirir."

 

Cuma gecesi ve gününün faziletleri bu özet yazımızda anlatılmayacak kadar fazladır.

Cuma Günü

Resulullah (s.a.a): "Cuma günü günlerin efendisidir. Aziz ve celil olan Allah nezdinde kurban ve fıtır gününden daha büyüktür."(1)

İmam Ali (a.s): "Her Cuma günü ailenize Cuma gününün gelişiyle ferahlasın diye bir miktar taze meyve verin."(2)

İmam Bakır (a.s): "Hayır ve şer Cuma günü iki kat artar."(3)

İmam Bakır (a.s): "Cuma günü verilen sadaka Cuma gününün diğer günlerden üstünlüğü sebebiyle iki kat artar."(4)

İmam Sadık (a.s) "Şahitlik edene ve edilene yemin olsun" ayetinin tefsirinde şöyle buyurmuştur: "Şahitlik eden Cuma günüdür, şahitlik edilen ise Arefe günü."(5)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...