Jump to content

Kalp Bilincinizi Test Edin...


Renan

Önerilen Mesajlar

Fiziksel aktivitenin kalbinizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Aşağıdaki testi yanıtlayarak ve daha sonra doğru cevaplarla kontrol ederek kendinizi deneyebilirsiniz.

 

Doğru Yanlış

1 Düzenli fiziksel aktivite kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.

2 Günlük yaşamda yapılan fiziksel aktivite yeterlidir.

3 Fiziksel açıdan daha aktif olmanız için düzenli olarak egzersiz yapmak zorundasınız.

4 Kilo kaybında olumlu sonuç alanlar düzenli olarak fiziksel aktivite yapanlardır.

5 Her egzersiz kalp-damar sisteminize aynı yararı sağlar.

6 Yaşlandıkça daha az aktiviteye ihtiyacınız vardır.

7 Kalp-damar sisteminize uygun olan egzersizler aerobik olanlardır.

8 Egzersiz yaparken yaralanma riskiniz daima yüksektir.

9 Bir fiziksel aktivite programına başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

10 Kalp krizi geçirmiş olan kişiler egzersiz yapmamalıdır.

 

YANITLAR VE YORUMLARI

1 Doğru: Kalp hastalığı hareketsiz kişilerde daha çok görülür. Hareketsiz bir yaşam tarzı; en az sigara içmek, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve obezite kadar kalp hastalığı açısından bir risk faktörüdür.

 

2 Yanlış: Modern yaşam ve endüstrileşme insanları daha da hareketsizleştirdi. Bu nedenle her yetişkinin günlük 30 dakika, düşük dereceden orta düzeye doğru fiziksel aktivite yapması gerekir. Bu aktivitelere bahçe işleri, yürüme veya merdiven çıkma da dahil edilebilir. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, her gün beş dakika yürüyerek işe başlayın.

 

3 Doğru: Yürüyüş, merdiven çıkma, aerobik, egzersiz gibi aktivitelerin hem kısa dönem hem de uzun dönem etkileri tartışılmaz. Öğle tatillerinizde yapacağınız 10-15 dakikalık yürüyüşler veya eve geldiğinizde köpeğinizi gezdirmek iyi birer fırsattır.

 

4 Doğru: Düzenli fiziksel aktivite, daha fazla enerji sağlar, stresinizi azaltır ve derin, rahat bir uyku sağlar. Ayrıca kaslarınızı güçlendirin, daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur. İştahınızı kontrol ederek, kilo vermenizi de kolaylaştırır.

 

5 Yanlış: Haftanın üç-dört günü en azından 30 dakika yapılan tempolu yürüyüşler, jogging veya yüzme gibi aerobik aktiviteler kalbinizin etkin çalışma yeteneğini arttırarak, ilave kalori yakmanızı sağlar. Direnç egzersizleri kaslarınızı daha da güçlendirirken, esneme hareketleri duruşunuzu ve esnekliğinizi arttırır.

 

6 Yanlış: Yaşla birlikte hareket yeteneği azalmasına rağmen, egzersizin önemi daha da artmaktadır. Hangi yaşta olursanız olun, fiziksel aktiviteden sağlayacağınız yarar hep aynıdır.

 

7 Doğru: Aerobik egzersizler kardiyovasküler kapasiteyi en çok arttıranlardır.

 

8 Yanlış: Egzersiz yaparken karşılaşacağınız olası yaralanmalar, kas ve eklemlerinizde oluşanlardır. Böyle bir durum kaslarınızı ya da eklemlerinizi çok zorladığınız zamanlarda oluşabilir. En iyi çözüm, egzersize en düşük düzeyden başlayıp, kademeli olarak arttırma yoluna gitmenizdir.

 

9 Doğru: Yüksek kan basıncı, göğsünüzde ağrı, yorgunluk, halsizlik veya hafif yokuş çıkmada nefes zorlanmaları gibi durumlar yaşıyorsanız egzersiz programınıza başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

10 Yanlış: Düzenli fiziksel aktivite sizin diğer bir kalp krizi geçirme riskinizi engelleyebilir. Ancak herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce yine doktorunuzla görüşmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...