Jump to content

Beyin Kanserine Karşı Akrep Zehiri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

100 den fazla farklı toksin içeren sarı İsrail akrebi dünyada en öldürücü canlıların başında gelir. Fakat bilim adamları bu zehiri, en öldürücü kanser çeşidi olan beyin kanseri tedavisinde hayat kurtarmak için kullanıyorlar.

 

Her yıl yüksek derecede beyin tümörü taşıyan 17 bin hasta teşhis ediliyor. Ve bunların yüzde 98i bu hastalıktan ölüyor. Hızlı büyüyen tümörler ya ameliyatla alınıyor ya da radyasyon tedavisi uygulanıyor. Bu yöntemin en kötü tarafı ise tedavi sırasında sağlıklı hücre ile kanser hücresi arasında ayırım yapılamıyor. Sağlıklı hücreler de zarar görüyor.

 

Akrep zehiri ise, içerdiği bir çeşit protein ile sadece kanser hücresini buluyor ve o hücreye yapışıyor. Zehiri enjekte edilebilir bir ilaç haline getirmek için biyoteknoloji şirketi TransMolecular AŞde çalışmalar yapan bilim adamları, beyindeki tümörü bulması için zehirli proteinin sentetik versiyonu ile tümör hücresini seçerek öldüren bir radyoaktif maddeyi birleştirdiler.

 

İlaç, şimdi klinik deneylerle test ediliyor ve şimdiye kadar alınan sonuç ise, herhangi bir yan etkisi olmadan etkili bir şekilde tümörün büyümesini yavaşlatıyor. Discovery.com'un haberine göre, yeni yöntemin ticari uygulamasına en kısa zamanda geçilecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...