Jump to content

Anemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Anemi, kanınızda bulunan kırmızı kan hücresi sayısının normalden az olduğu bir durumdur. Anemi, kırmızı kan hücreleriniz yeterli hemoglobin içermediğinde de gerçekleşebilir. Yeterince kırmızı kan hücresi veya hemoglobin olmadan kan vücuda yeterli oksijeni taşıyamaz.

 

Oksijen yokluğu, anemili insanların yorgun ve güçsüz hissetmelerine sebep olur. Aşırı veya uzun süreli anemi ile kandaki oksijen yokluğu kalbe, beyne ve vücuttaki diğer organlara zarar verebilir. Çok şiddetli anemi, ölüme bile sebebiyet verebilir.

 

Aneminin üç ana sebebi vardır: kan kaybı, kırmızı kan hücresi üretiminin olmaması veya kırmızı kan hücrelerinin yüksek oranlarda yıkımı. Bu sebepler bir dizi hastalık, durum veya diğer faktöre bağlı olabilir.

 

Anemi sık karşılaşılan bir durumdur. Tüm yaş gruplarında ve tüm ırk ve etnik gruplarda görülür. Kadınların ve kronik hastalıkları olan insanların anemi riski nispeten daha yüksektir.

 

Aneminin en sık görülen semptomu bitkinliktir (yorgun veya güçsüz hissetmek). Diğer işaret ve semptomların arasında nefes darlığı, sersemlik, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, solgun cilt ve göğüs ağrısı bulunur. Hafif ve orta dereceli anemi, hafif semptomlara sebep olabildiği gibi hiçbir semptoma da sebep olmayabilir.

 

Aneminin tedavisi durumun tipine, sebebine ve şiddetine bağlıdır. Tedaviler arasında beslenme biçiminde değişiklikler veya takviyeler, ilaçlar veya muameleler olabilir.

 

Beslenmenizde değişiklikler yaparak, takviyeler alarak veya altta yatan durumu tedavi ederek bazı anemi tiplerinin epizotlarının tekrarlanmasını engelleyebilirsiniz.

 

Anemiyi çoğunlukla, tedavi ve kontrol edebilirsiniz. Bu duruma dair işaret ve semptomlarınız varsa derhal teşhis ve tedavi yollarına başvurun. Doğru tedavi ile aneminin çoğu tipi, hafif ve kısa süreli olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...