Jump to content

Göğüs Ağrınızın Nedeni Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Nedir?

Göğüs ağrısı hissettiğinizde, o panikle aklınıza gelen ilk şey, kalp krizi geçirme ihtimaliniz olabilir. Kalp krizi olasılığı, kesinlikle görmezden gelinecek bir durum değildir, ama göğüs ağrısına yol açan bir dizi neden olduğunu da unutmamak gerekir. Hatta göğüs ağrılarının birçoğunun kalple bir ilgisinin olmadığı söylenebilir. Sözgelimi, akciğerler, yemek borusu, kaslar, kaburgalar veya sinirlerde yaşanan birtakım rahatsızlıklar da göğüs ağrısına yol açabilir. Bu durumlardan bazıları hayati tehlikeye neden olacak kadar ciddi, bazıları ise önemsizdir. Anlayamadığınız bir göğüs ağrısından şikayetçiyseniz, ağrının nedenini, ancak doktor muayenesi sonrasında tam olarak öğrenebilirsiniz.

 

Göğüs ağrısı, göğüsten karnınızın üst bölgesine kadar herhangi bir noktada hissedilebilir. Kaynaklandığı ana nedene göre göğüs ağrısı, aşağıdaki biçimlerde görülebilir:

 

· Keskin

· Belli belirsiz

· Yanma hissi veren

· Şiddetle ağrıyan

· Bıçak gibi saplanan

· Sıkıştıran, boğuluyormuş hissi veren

 

Aşağıda göğüs ağrısına yol açan ana nedenler sıralanmıştır:

 

Göğüs Ağrısı Nedenleri: Kalp Hastalıkları

Kalp sorunları, göğüs ağrısının tek nedeni olmasalar bile en yaygın sebepleridir. Göğüs ağrısına neden olan kalp sorunları şunlardır:

 

Anjina-Kalbe giden kan ve oksijen akışını yavaşlatan, kalbin kan damarlarındaki bir tıkanıklıktır. Ağrıya neden olur ama kalpte kalıcı hasara yol açmaz. Göğüs ağrısı, kol, omuz, çene veya sırtınıza vurabilir. Göğse baskı yapan, sıkıştıran bir ağrı hissedilir. Genellikle egzersiz, heyecan veya üzüntü sonrası duyulabilen anjina ağrısı, dinlendikten sonra geçer.

 

Miyokard Enfarktüsü (Kalp krizi)- Bu durumda kalbin kan damarlarındaki kan akışının yavaşlaması, kalp kasındaki hücrelerin ölmesine neden olur. Anjinadaki göğüs ağrısına benzese de, kalp krizindeki ağrı daha şiddetli ve boğucu olur ve dinlenme sonrasında da azalma göstermez. Ağrıyla birlikte soğuk ter dökme, bulantı veya aşırı halsizlik görülebilir.

 

Miyokardit-Kalp kası iltihabı diye bilinen bu durum, göğüs ağrısına ek olarak yüksek ateş, yorgunluk ve nefes darlığına yol açar. Kan damarlarında tıkanmaya neden olmasa da, kalp krizine benzer belirtiler gösterir.

 

Perikardit-Kalbi saran dış zarın iltihaplanmasıdır. Anjinaya benzer bir göğüs ağrısına yol açsa da, genellikle göğsün üst bölgesi veya omuz kaslarında keskin, dinmeyen bir ağrı yapar. Ağrı bazen nefes aldıkça, yemeği yutarken ya da sırtüstü yattığınızda daha da şiddetlenebilir.

 

Hipertrofikkardiyomiyopati-Kalp yetmezliği, kalp kasının kalınlaşması durumunda oluşur. Bu durum, kalbin kan pompalamasını güçleştirir. Bu tür kardiyomiyopati, göğüs ağrısıyla birlikte baş dönmesi, bayılma hissi, nefes darlığı ve başka belirtilere yol açar.

 

Mitral kapak prolapsusu-Mitral kapakçık yetmezliği, kalbin kapakçıklarından birinin düzgün kapanmamasından kaynaklanan bir durumdur. Mitral kapak prolapsusunda göğüs ağrısı, çarpıntı ve baş dönmesi gibi çeşitli belirtiler görülür.

 

Koroner atardamar yırtığı-Koroner atardamarda yırtılma sonucu ortaya çıkan bu nadir rastlanan durum, farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Boyun, sırt ve karın bölgesine yayılabilen yırtılma hissine benzer ani ve şiddetli bir ağrıya yol açar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...