Jump to content

Otoplasti: Kulaktaki Şekil Bozukluğunu Düzeltmek İçin Cerrahi Bir İşlem...


Renan

Önerilen Mesajlar

Otoplasti, kulakların yapısındaki anormallikleri düzeltmek için yapılan estetik bir ameliyattır.

 

Diğer bir deyişle, otoplasti kepçe kulakları düzeltmek ya da yeniden biçimlendirmek ve büyük kulakları küçültmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.

 

Otoplasti, yetişkinlerden ziyade çocuklar için daha sık tercih edilen tek ameliyattır.

 

Çocuklarda otoplasti genellikle anestezi altında yapılır; ancak yetişkinlerde genel ya da lokal anestezi altında yatıştırıcı verilerek gerçekleştirilir. Otoplasti işlemi genellikle 2-3 saat sürer.

 

Bu ameliyat, daha çok, mikroti ve Stahl kulağı gibi doğuştan kusuru olan çocuklar için önerilir. Otoplasti ayrıca kepçe şeklindeki kulaklarından rahatsızlık duyan çocuklar ve yetişkinler için de önerilir.

 

Mikroti, kulak kepçesinin kısmen ya da tamamen noksan olduğu bir durumdur.

 

Çoğu zaman, mikroti sadece bir kulağı etkiler. Stahl kulağı (Vulcan kulağı ya da Spock kulağı) ise kulak kepçesinin yukarı doğru aşırı sivrileşmiş olduğu bir doğum kusurudur.

 

Çocuklarda bir doğum kusuru olan mikroti için 3-4 ayrı ameliyat yapılır. İlk ameliyatta, cerrah, kaburgadan bir parça kıkırdak çıkarır.

 

Bu doğal kıkırdak parçası, yeni kulağın yapılmasında kullanılır.

 

Yeni kulağın şeklinin tasarlanması için cerrah, fotoğraflara ve bilgisayar modellerine dayanan bir örnekten faydalanır. Daha sonra, yeni hazırlanan kıkırdak, derinin altına yerleştirilir.

 

Deri, kulağın yeni kıkırdak yapısına uyum sağlar. Diğer yandan, kulak memesini yeniden biçimlendirmek ve yeni kulağı normal pozisyonuna doğru kaldırmak için ikinci ve üçüncü ameliyatlar gerçekleştirilir.

 

Otoplasti ameliyatında, birçok cerrah, dikişlerin alınmasından sonra kulağın şeklinin bozulması ihtimalini azaltmak için emilebilen sütürler kullanmayı tercih eder.

 

Kepçe kulak ameliyatında, hastaya anestezi uygulanır ve cerrah, kulağın arkasına küçük bir kesi yapar. Kepçe kulaklar için iki otoplasti yöntemi vardır.

 

Birinci teknikte, cerrah, kesi yoluyla bir parça kıkırdak çıkarır. Kıkırdak geriye doğru katlanır ve kalıcı sütürler kullanılarak dikkatlice yerleştirilir.

 

Diğer otoplasti işlemindeyse deri, kıkırdak olmaksızın çıkarılır. Kulağı yeniden biçimlendirmek için kıkırdak geriye doğru katlanır ve dikilir.

 

Otoplasti işlemi mükemmel sonuçlar verir. Bu işlem çok hassas olduğu için, son derece nitelikli ve deneyimli bir estetik cerrah ya da bu tür ameliyatları ustaca yapabilen bir kulak burun boğaz cerrahı tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Otoplasti işleminin ardından morarma ve şişme oluşabilir ama bu durum 7-14 günde geçer. Ancak, yeni biçimlendirilmiş kulağın tam olarak yerleşmesi altı ayı alır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...