Jump to content

Yeni Korku: Listerya...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeni bir korkumuz daha oldu. ABD'de 13 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Listerya enfeksiyonu pek çok kişi için tehdit oluşturuyor. Hastalığın 18 eyalete yayıldığı belirtirken, "Listerya nedir?" gibi sorular da kafalarda oluştu.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy, Listerya'nın ne olduğunu şöyle açıkladı: "Listerya enfeksiyonuna (Listeriozis) neden olan bakteriye Listeria monocytogenes adı verilir. Normal şartlarda bakteri yetişkin bir insan bulaştığında genellikle herhangi bir şikayet ortaya çıkmadan veya hafif grip gibi belirtiler geçer. Ancak bakteri anne adaylarında düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomaliler gibi bebekle ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Listerya enfeksiyonu özellikle hamileler ve bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklar nedeniyle baskılanmış kişiler için daha büyük risk oluşturur."

 

ÇİĞ ET VE DENİZ ÜRÜNLERİ

Bakterilerden bulaşan bu hastalığın anne adaylarında ve bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Dr. Aksoy: "Listerya enfeksiyonu ateş, erken doğum, bebekte çeşitli anomaliler gibi etkileri olabileceği gibi düşük veya ölü doğumla da sonuçlanabilir. Bir çok bakteride olduğu gibi Listerya enfeksiyonu da çiğ et, deniz ürünleri ve yumurta, pastörize edilmemiş süt ve bu süt ile üretilen besinler ile bulaşabilir. Ayrıca iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, hazır gıdalar gibi ürünlerde Listerya enfeksiyonuna neden olabilir. Hamilelik sırasında enfeksiyon bebeğe plasenta yoluyla ya da doğum sırasında geçebilir. Enfeksiyon düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomalilere sebep olabilir. Bunun dışında fetusta hepatit, pnömoni, nörolojik hasarlar da oluşabilir" dedi.

 

ATEŞ, BULANTI VE KUSMA..

İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Fatma Çuhadar ise Listerya'nın yaşlılar, bağışıklık sistemi düşük olanlar üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini ifade ederken, "Yetişkinlerde ateşle seyreden bulantı, kusma, ishale neden olmakta bağışıklık sistemi zayıfsa sepsis, menenjit, endokardit gibi ölümcül hastalıklar Listerya ile birlikte gelişebilmektedir" şeklinde konuştu.

 

NASIL KORUNULUR?

Hayvan kaynaklı besinler çok iyi pişirilmeli

Çiğ sebzeler çok iyi yıkanmalı

Pastörize edilmemiş sütleri, taze peyniri tüketmekten kaçınmalı

Pişmemiş gıdalarla temas edince kesme tahtası, bıçak, eller iyice yıkanmalı.

Artmış yemekler, hazır gıdalar yemeden önce iyice ısıtılmalı,

Şarküteri ürünlerini hamileler ve bağışıklığı zayıf olan hastalar tüketmekten kaçınmalıdır.

Sosis, salam, sucuk gibi besinler pişirmeden yenmemeli

Önceden hazırlanmış ve beklemiş soslu salataları yemekten kaçının

Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmeyin

Dondurulmuş ve çözdürülmüş besinleri tekrar dondurmayın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...