Jump to content

Bir Gün Neden 24 Saat


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sırf öğrenciler hesaplama yaparken zorlansın diye 24 saat yapmışlar dediğinizi duyar gibiyim. Fakat değil. Eskiden Mısırlılar güneş saatinin icatı ile bir günün belirli zaman aralıklarında olduğunu fark etmişler. Güneş doğudan doğup batıdan batarken güneş saatinde de soldan sağa doğru gölge yer değiştiriyormuş.

 

Mısırlılar bunu belirli aralıklara bölebileceklerine düşünmüşler. O zamanlar en çok kullanılan 12 sayısını da kullanarak öğleye kadar olan kısmı 12′ye ve diğer kısmıda 12′ye bölmüşler. Böylece bir gün 24 saat olmuş.

 

Tabi bu durum normal pendulumlu saatler bulunduğunda da değişmemiş ve 24 saat olarak devam etmiş. Tabi Mısır’da güneşin yer değiştirmesine göre soldan sağa hareket eden gölge ile akrep ile yelkovan da soldan sağa hareket etmeye başlamış.

 

Eğer bunu bulanlar Mısır değil de Avusturalya gibi bir ülkenin toplumu olsaydı o zamanda yer konumuna göre saatler soldan sağa doğru hareket edecekti.

 

Bir önceki konuyu ve bunu okuduktan sonra insan acaba tesadüfen mi yaşıyoruz sorusunu sormadan edemiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Atletler Neden Saat Yönünün Aksine Koşuyor?

      Sağ elini kullanan insanlar, ayakla yapılan hareketlerde de, sağ bacaklarını öncelikle kullanırlar. Bu nedenle de sağ bacakları daha güçlüdür. Sola kavis çizerek koştuklarında, sağ ayak dışarıda kalır. Özellikle kısa mesafe koşularında, pistin köşelerinde koşucular hafif içe meylederek koştukları için sağ ayağa daha çok yük biner ve koşucu bu kuvvetli ayağı ile sola doğru daha rahat koşar.   İnsanların çoğu sağ ellerini kullanırlar. Erkeklerin sadece yüzde 5i, kadınların ise yüzde 3ü solaktır

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...