Jump to content

Solaklik Neden Olur?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Solaklik, hareketlerde, ince islerde ve görsel, isitsel algilamalarda kendiliginden vücudun sol yarisinin kullanilmasidir. Solaklar yazi yazarken, resim yaparken, sol ellerini, topa vururken, tekme atarken, sol ayaklarini, göz kirparken sol gözlerini, telefonla konusurken sol kulaklarini kullanirlar.

 

Solaklarin toplumdaki orani, ülkeden ülkeye degismekle beraber, dünya nüfusunun %6-13'ünün, ortalama olarak da %10'unun solak oldugu tahmin edilmektedir. Solaklik erkeklerde kadinlara göre daha fazla görülür. Anneleri solak olan çocuklarin solak olma ihtimalleri daha yüksektir. Ülkemizde yapilan bir arastirmada, solaklarin orani %5.5 olarak bulunmustur.

 

SOLAKLIK NEDEN OLUR?

Solakligin olusumu konusunda pek çok teori vardir. Bunlar içinde en çok yaratilis ve aliskanlik teorileri gözdedir. Yaratilis teorisini savunanlar, solakligin soyaçekim, iç organlarin esit olmamasi, vücudun her iki tarafindaki temiz kan damarlarinin ayni hizla gelismemis olmasi, kol kemiklerinin ayni büyüklükte olmamasi ve çocuk henüz dogmadan ana rahmindeki durusunun yarattigi farkliliklardan kaynaklanabilecegini ileri sürerler. Aliskanlik teorisi ise, çocugun sag veya sol elini kullanmasini, ögrenmeye, yani ana-babanin ya da bakicisinin çocuga verdigi aliskanliklara baglar. Bu teorilere göre, solaklik anormal bir durum degildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...