Jump to content

1500 Işık Yılı Uzaklıkta Bulunan Yıldızlar Gözlemlendi


Scarface

Önerilen Mesajlar

WAIlwAc.jpg

 

 

 

 

Bu sevimli parlak mavi yıldızlar, güney gökküresi takım-yıldızlarından Yelken’de (Vela) bulunan NGC 2547 kümesindeki yeni oluşmakta olan yıldızları temsil ediyor. Görüntü Şili’deki ESO’nun La Silla Gözlemevi’nde bulunan MPG/ESO 2.2-metre teleskopu üzerindeki Geniş Alan Görüntüleyicisi gözlemlendi.

 

Yaklaşık 13.8 milyar yıl yaşındaki Evren yaşlı bir yer. Yıldızlarından bazıları 13 milyar yıldan daha yaşlı olan Samanyolu da oldukça yaşlı bir gökada. Yine de, Samanyolu’nda yeterince çok hareketlilik söz konusu:

 

Bir yandan yeni gök cisimleri meydana gelirken, bir yandan var olanlar yok oluyor. Bu görüntüde, yeni dünyaya gelen bazı gök cisimleri, NGC 2547 kümesinde oluşan yeni yıldızlar görüntülendi.

 

Peki gerçekten bu gençler gerçekten ne kadar gençler? Kesin yaşları halen belli olmasa da, gökbilimciler NGC 2547’deki yıldızların yaş aralıklarını 20 ila 35 milyon yıl olarak tahmin ediyor. Bu tahminler, yıldızların göründükleri kadar genç olmadıklarını gösteriyor.

 

Bununla birlikte, 4600 milyon yıl yaşındaki Güneş, henüz orta yaşlı bile sayılmıyor. Eğer Güneş’i 40 yaşında bir insan olarak düşünürseniz, görüntüdeki parlak yıldızlar üç aylık bebekler gibi kalıyor.

 

 

DAĞILMALARI EN AZ 100 MİLYON YIL

 

 

Çoğu yıldız tek başına doğmaz, bunun yerine çoğu boyutları onlarcadan bir kaç bine kadar yıldız içeren zengin kümelerde meydana gelirler.

 

NGC 2547 parlak mavi şekilde parlayan çok sayıda sıcak yıldızın genç oldukları bu şekilde anlaşılsa da, bazıları şimdiden evrimleşerek kırmızı deve dönüşmüşken, bir kaç sarı ya da kırmızı yıldız da bulunabilir.

 

Bunun gibi açık yıldız kümeleri diğerlerine göre daha kısa yaşarken, kümeyi oluşturan yıldızların birbirlerinden uzaklaşıp kümeyi dağıtması birkaç yüz milyon yıl sürebilmektedir.

 

Kümeler gökbilimcilerin yıldızların nasıl yaşadıklarını anlayabilmeleri için anahtar gök cisimleri olarak kabul ediliyor. Bir kümenin aynı anda aynı malzemeden doğan üyeleri, diğer yıldızsal özelliklerin etkilerini belirlemeyi daha kolay hale getiriyor.

 

NGC 2547 yıldız kümesi güney gökküresi takımyıldızlarından Yelken doğrultusunda, yeryüzünden yaklaşık 1500 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Bir dürbünle kolaylıkla görülebilecek kadar parlak olan NGC 2547 yıldız kümesi, 1751 yılında Fransız gökbilimci Nicolas-Louis de Lacaille tarafından Güney Afrika’daki bir gökbilim seferi sırasında keşfedildi.

 

De Lacaille, açıklığı iki santimetre bile olmayan küçük bir teleskop kullanarak yıldız kümesini tespit etmeyi başardı.

 

Görüntüdeki parlak yıldızlar arasında başka nesneleri de görebilirsiniz, özellikle yakınlaştırdığınızda. Çoğu daha sönük, Samanyolu’ndaki uzak yıldızlardır, ancak bazıları, bulanık genişçe olup bunlar görüş alanındaki yıldızların ötesinde milyonlarca ışık-yılı uzaklıktaki gökadalardır.

 

 

Alıntı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...