Jump to content

Prostat Rahatsızlıkları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Prostat nedir?

Prostat her erkekte idrar torbasının çıkışında bulunan ve yetişkin ve genç erkeklerde 15-25 gram ağırlığında olan bir salgı bezidir. Prostat salgıladığı maddeler açısından aslında erkekler için önemli bir yapıdır. İçerisinde meni denilen madde geçer ve bu geçiş sırasında meni içindeki spermlerin gelişmesini ve kalitesini artıran maddeleri bu meniye katar. Bu yüzden prostat çocuk sahibi olunması açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber doğrudan doğruya cinsel aktivite ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

 

Prostatın yapısı

Prostat dıştan bakıldığında bir kabuğu, zarı olan ve kestane ya da mandalinaya benzetilen bir yapıdır. İçten bakıldığında ise içerde salgı bezleri olan ve süngersi bir yapıya sahip olan bir bölümdür. Bu organın bilinen üç rahatsızlığı vardır. Orta yaşlardan itibaren görülmeye başlanırlar. Bunlardan birincisi prostat iltihabı, kincisi büyümesi ve son olarak ise kanseridir. Bu hastalıkların içinde prostat büyümesi 50’li yaşlara doğru görünmeye başlanan ve en çok rastlanılan rahatsızlıktır.

 

Prostat rahatsızlıklarının çeşitleri

En sık görülen prostat sorunu olan prostat büyümesi kolay şekilde anlaşılır. En çok görülen şikâyet yaşanan didar şikâyetleridir. Bu tarz şikâyetleri olan yetişkinlerin en kısa zamanda bir üroloji uzmanına danışarak bunun teşhisini yaptırarak tedavisini görmeleri gerekir. İşeme ile ilgili sıkıntılar beyan edildiğinde o anda üroloji uzmanının fiziksel bir tetkik olan makattan parmakla kontrol etmesi prostat büyümesinin olup olmadığını o anda ortaya koymaktadır. Bundan sonraki süreçte ise hastanın prostatının kansere çevrilmiş olup olmadığının anlaşılması için daha ayrıntılı bir tetkik yapılmaktadır. Yapılan bir kan tahlili sonucunda bunun kanser türünden olup olmadığı anlaşılır. Bunun yanı sıra prostatın büyüklüğünü, böbrek ve idrar torbasına bir zarar verip vermediği gibi durumların anlaşılması içinde ultrasonografi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra işeme hızının ölçüldüğü bir test ile de büyümenin idrar yapmayı etkileyip etkilemediğini anlaşılır. Tüm bu tetkikler sonunda prostatın kanserimi, büyümemi, yoksa sadece enfeksiyon mu olup olmadığı hakkında bir sonuca varılır ve buna göre bir tedavi yolu izlenir.

 

Prostat büyümesi nedenleri

Prostat büyümesi 40’lı yaşlardan sonra her erkekte meydana gelebilir ancak bu büyümenin herkeste aynı hızla ve ölçüde olduğu söylenemez. Prostat büyümesinin en önemli sebebi ise belli bir yaştan sonra bireylerde meydana elen hormonel bozukluklar ya da dengesizliklerdir. Yaş ilerledikçe insanlardaki kadın ve erkek hormonlarındaki dengesizlikler ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak da prostatın içindeki hücrelerde büyümeler meydana gelmektedir. Bunun dışında yaygın olarak bilinen ayakta işemenin prostata da yol açtığı bilgisi tamamen yanlıştır. Ayakta işemenin prostat büyümesi ile herhangi bir ilgisi yoktur.

 

Prostat büyümesinin tedavisi

Her büyümüş prostat tedavi edilmelidir diye bir kaide yoktur. Kişinin yaşadığı sıkıntılar ve uzman doktorun elde ettiği bulgular ile prostatın tedavi edilmesi ve nasıl bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektiği konusunda bize bilgi verir. Bu bulgular sonucunda kişide hafifi bir büyüme var ise ve bu bireyin sosyal yaşantısını rahatsız edici bir işaret vermiyorsa kişinin sadece belli aralıklar ile izlenmesi gerektiğine karar verilebilir. Bunun tam tersi olarak kişinin sosyal hayatını etkileyen bazı durumlar ortaya çıkıyorsa ve büyüme oldukça fazla ise kişinin prostat büyüklüğünü değiştirmeyen fakat şikâyetlerini ortadan kaldıran ilaç tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında ciddi rahatsızlıklar ile birlikte iltahaplanma ve taş oluşumu gibi ileri derece prostat büyümesi var ise bunlarda kapalı ya da açık cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

 

Prostat kanseri

Prostat büyümesi olan birinin illa prostat kanseri olacak diye bir kaide yoktur. Prostat kanseri büyümesinden bağımsız olarak gelişir. Prostat büyümesi olmayan biri de prostat kanserine yakalanabilir. Bunun tam tersi alarak prostat büyümesi olan biri ilerleyen dönemlerde kansere de yakalanabilir. Bunların gelişim mekanizmaları tamamen birbirinden ayrıdır. Prostatın kanser mi yoksa büyümemi olduğu yada ikisinden birinin var olup olmadığını, yada kanser olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kanda tahlil etmek veya elle muayene ile teşhis etmektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...