Jump to content

Sünnet Olma...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

SÜNNET NEDİR?

Yurdumuzda bir gelenek halini alan erkek çocukların sünnet olması, dünya çapında da hızla yaygınlaşmaktadır.(%15) Birçok uzman tarafından son yapılan araştırmalar, sünnet olmanın sadece dini temellere dayalı olmadığını, aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olduğunu kanıtladı.

 

Özellikle yurdumuzda “erkekliğe atılan adım” olarak nitelendirilmekte ve sünnet olacak çocuk şehzadeler gibi giydirilmekte, gezdirilmekte, merasimler düzenlenmekte ve hediyeler alınmaktadır. Bunların hepsi çocuk için yapılan pozitif etkinliklerdir.

 

Sünnet olma basit bir iş değil, bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle mutlaka alanında uzman bilirkişi tarafından ve kanama rizikosuna karşı bir hastane ortamında yapılması önerilmektedir. Çünkü uzmanlarca yapılmayan her 100 sünnetin 40′ı sağlık sorunlarına sebep oluyor. Uzmanlarca yapılmayan operasyonlarda sünnet derisinin yanlış ve fazla kesilmesi, enfeksiyon gibi olasılıklar kuvvetlenmektedir.

 

Bunlara ilaveten sünnet olma tıbbi olarak da hem kadın hem de erkeğin sağlığı açısından önemli rol oynamaktadır. Yaralarını yazımızın geri kalanında açıklayacağız. Sünnet yapılmasının uygun olduğu yaşlar da bulunmaktadır. Her yaşta yapılabilir fakat söz konusu çocuğunuz olduğunda hangi yaşta yapılması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Sünnet eskiye nazaran daha acısız ve iz bırakmadan, daha çabuk iyileşme sağlanarak yapılabilmektedir.

 

SÜNNET NEDEN GEREKLİ?

Yapılan istatistikler, sünnet olmayan erkeklerin çoğunda, ileriki dönemlerde yaşam konforunun bozulduğunu belirlemiştir.

 

7 yaş öncesi dönemde yapılan sünnet, çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumaktadır. Sünnet olan çocuklarda enfeksiyon riski 10 kat daha azdır.

Çocuklarda penis ucu iltihabı riskini azaltır.

Sünnet ile alınan bir parça deri kişiyi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan(sifiliz ve AIDS) ve penis kanserinden korur. Penis kanseri sadece sünnetsiz erkeklerde görülmektedir.

Bir diğer faydası kadınları da ilgilendiriyor. Sünnetli erkeklerle evli bayanlarda rahim kanserlerine daha az rastlanmaktadır.

Sünnetli çocuklar daha hızlı bir büyüme göstermektedirler.

 

SÜNNET İÇİN UYGUN YAŞ NEDİR?

Çocukların sünnet edilmesinde yaş önemli bir faktördür. Uygun olmayan yaş çocuklarda psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Uzmanlar sünnet için en ideal yaşın 0-1 yaş arası olduğunu savunmaktadırlar. Çünkü bu yaşlarda yapılan işlemlerde yara daha çabuk iyileşmektedir. Yanı sıra çocuk sünneti hatırlamamaktadır bile. Uzmanlar, sünnet için gene 2-7 yaşa arsını ise sakıncalı bulmaktadırlar. Bu dönemde çocuk travmalara daha müsait durumdadır. Çünkü, bu dönemde çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça yapılmamasını tavsiye etmektedirler. Bu yaşlarda sünnetin genel anestezi veya ciddi sedasyonla( bir takım ilaçlarla hastanın şuuru açıkken yapılan derin uyku hali)yapılması gerekmektedir.

 

0-1 yaş arası dilim kaçırılmışsa çocuğun cinsel kimlik kazandığı yaş olan 7. yaştan sonrası yapılması daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler. Hangi yaştan olursa olsun yapılacak işlem hakkında bilgi verilmelidir. Bir şekilde ikna edilmelidir.

 

SONUÇ OLARAK: Sünnet alanında ehil olan biri tarafından 0-1 yaş aralığında yapılmalıdır. Ortam olarak hijyenik olan teşekküllü alanlar seçilmelidir(hastane ortamı). Sünnet olmak sadece dini vecibeleri yerine getirmek için değil, aynı zamanda faydalarının da olduğu unutulmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • İslam Geleneğinde Sünnet Olma Konusu..

   Bugün sizlerle,İslam dininde, erkeklerin sünnet olma konusunu Kur’ an dan ve diğer kutsalkitaplardan araştırarak, konuyu anlaşılır bir hale getirmeye çalışacağım.   Önce şunu söylemeliyim ki sünnet olmak, geleneklerimizin güzel törenlerindenbirisidir bana göre. Devamında da hem fayda var, hem de sağlık açısından önemliolduğu görünüyor. Bu sözleri söylememdeki maksadım, aşağıda yazacaklarımınyanlış anlaşılmaması, tam aksine bazı gerçeklerin bilinip, ortaya çıkmasıadınadır. Yazdıklarım benim dü

   , Yer: İslamiyet

  • İslam Geleneğİnde sünnet Olma Konusuna Genel Bİr Bakış

   Sünnet konusu bizlere tevatür yoluyla anlatılır ve İbrahim peygamberden bu yana gelen bir gelenek olduğu söylenir. Doğrusu ben de yıllarca bu konuya bu gözle bakmış ve kabul etmiştim. Önce şunu söylemeliyim ki kuranın hiçbir yerinde, tek kelime dahi konusu geçmez, yani sünnetten hiç bahsedilmez. Yahudilerin de sünnet olduğunu biliyorsunuz, hatta onlar çocuk doğduktan sekiz günlük olduğu zaman sünnet edilir. Peki, Yahudiler de İbrahim peygamber zamanından gelen bir gelenek diye mi çocuklarını sün

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...