Jump to content

Erkeklerde Prostat Kanseri Riski...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cinsel hayatlarında aktif olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski daha yüksek olduğu belirlendi.

 

Yapılan bir araştırmada 800 kadar erkeğe cinsel yaşamlarında ne kadar aktif olduklarına dair sorular soruldu. Deneklere ergenlikten itibaren cinsellikte ne kadar aktif oldukları ve kaç kişiyle ilişkiye girdikleri, ayrıca cinsel hastalık tanısı konulup konulmadığı da soruldu.

 

Uzman ekibin araştırmasında prostat kanseri tanısı konulan ve hastalık olmayan erkeklerin verdikleri cevaplar karşılaştırıldı.

 

prostatAraştırma sonucunda kanserli gruptakilerin yüzde kırkının, yirmili yaşlarında ayda yirmi kez ya da daha fazla cinsel olarak aktif durumda oldukları, bu oranın kanserli olmayan grupta yüzde otuziki olduğu belirlendi. Yalnız aradaki bu farkın yaş ilerledikçe kapandığının görüldüğü belirtildi.

 

Ayrıca kanserli olmayan gruptakilerin üçte birinden azının, prostat kanserlilerinse 2/5′inin altı veya daha fazla kişiyle cinsel ilişkisi olduğu belirlendi.

 

Bu araştırma genç yaş üzerinde odaklandığından diğer araştırmalardan farklı olduğu ve muhtemelen yüksek seviyedeki cinsellik hormonlarının bazı erkeklerde hem yirmili-otuzlu yaşlarda cinsellik dürtüsünü artırdığından, hem de hayatlarının daha ileriki yıllarında prostat kanserine yakalanmalarına sebep olduğu açıklanıyor.

 

Hormonlar prostat kanserinde önemli bir rol oynuyor aynı zamanda kanser hücrelerini teşvik ettiği düşünülüyor ve hormonları azaltmak için uygulanan tedavinin yaygın olduğu açıklanıyor.

 

Prostat Kanseri Derneği başkanı John Neate ise araştırma yararlı olsa da bu konuda sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...