Jump to content

Erkeklerde Saç Dökülmesi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Lokal,saçlı bölgenin hastalıkları ve sistemik bir çok hastalık,psikojik sebepler,travma ve saçlı bölgenin enfeksiyöz hastalıkları kellik sebebi olabileceği gibi,sistemik hastalıklardan troid,şeker hastalığı,anemi ve kötü beslenme vitamin bozukluğu,hormonal sebeplerde kelliğe neden olabilir.

 

Erkeklerde en çok androgenetik (erkek tipi) saç dökülmesi karşımıza çıkarken ,bayanlarda günümüzde en sık karşılaştığımız saç dökülme nedeni traksiyon alopesi dediğimiz saçların uygunsuz bir şekilde aşırı traksiyonda bağlanması, yine kadınlarda kötü saç bakımı, boyama ve diğer saç işlemleri ayrıca sistemik nedenlerden de hormonal ve psikolojik nedenler stress ön sıralarda saç dökülme nedenleri olarak kabul edilir.

 

Dolayısı ile tedavi gerek medikal gerekse cerrahi olsun öncelikle dökülmenin nedeni ortaya konmalı ve buna göre uygulanacak tedavi planlanmalıdır.

 

Erkeklerde daha sık karşılaştığımız erkek tipi androgenetik alopesidir ve bu yaklaşık olarak 50 yaşına kadar erkeklerin yüzde ellisini etkiler.

 

Erkek tipi saç dökülmesi alnın şakakların her iki yanından başlıyabildiği gibi tek başına tepe bölgesinden de başlıyabilir.

 

Farklı olarak traksiyona yani aşırı sert ve sıkı bağlamaya bağlı oluşan alopesiler de tüm kenarlardan dökülme olur.

 

Saç dökülmesinin tipini tesbit etmek için bir uzman doktor mümkünsede plastik cerrah yada dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

 

Tesbit edilen saç dökülmesi sebebi ne ise öncelik o sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olmalıdır.

 

Günde ortalama 100 adet saç dökülmesi normal kabul edilir.Bu ömrünü tamamlamış saçın dökülmesi şeklindedir,bunların yerine yeni saçlar çıkar.

 

Bazı ilaçlar kulanan ve kemoterapi gören hastalarda da yeniden çıkmak üzere aşırı saç dökülmesi görülür.

 

Kelleşme ileandrogen (erkeklik hormonu) arasında bir ilişki söz konusudur.Bir androgen hormon olan testesteron alfa-5-redüktaz isimli enzim tarafından DHT (dihidrotestesteron) a dönüştürülür.DHT de saç kökleri üzerindeki reseptörlere bağlanarak etkisini gösterir.

 

Tedavide tıbbı tedavi, beslenmenin düzenlenmesi, ek vitamin mineral desteği, lokal uygulanan besleyici ilaçlar ve yine saçlı bölgeye uygulanan mezoterapi olabileceği gibi,kellik oluşmuş sabitleşmiş vakalarda verici alan yeterli ise saç ekimi ile son yıllarda çok başarılı sonuçlar almaktayız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Erkeklerde Saç Dökülmesi Böbrek Taşının Habercisi!..

   Erkeklerde saç dökülmesi böbrek taşının habercisi!   Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesinde yapılan araştırma, erkeklerde kellik sorununun böbrek taşının habercisi olabileceğini ortaya çıkardı.   Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan çalışmada taş hastalığının, saçı tepeden açılanlar ile total kelliği bulunanlarda daha sık görüldüğü tespit edildi.   Çalışmada böbrek taşı hastalığına yakalanma oranı, saçı tepeden dökülenlerde 1,5, total dökülenler

   , Yer: Erkek Sağlığı

  • Erkeklerde Saç Dökülmesi

   Saçlar hakkında kı,saca bilgi verir misiniz? Her bir saçın yaşam döngüsü vardır. Bunlar yaklaşık olarak üç yıl ya da daha fazla süren aktif dönem, hemen bunu izleyen ve birkaç gün süren geçiş dönemi ve ardından da üç ay kadar devam eden dinlenme dönemidir. Saçlar günde yaklaşık olarak 1/3 mm uzar. Fizyolojik olarak bir gün içinde ortalama 100 kadar saç dökülmesi söz konusudur. Saç dökülmesini tanımlar mısınız? Saç dökülmesine tıp dilinde alopesi adı verilir. Saçların insan yaşamı için yaşamsa

   , Yer: Erkek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...