Jump to content

Başbakan Erdoğan Akil İnsanlar'a Seslendi


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde 'Akil İnsanlar'a seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti ile bir araya geldi.

 

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen 'Çözüm Süreci Akil İnsanlar Heyeti İstişare Toplantısı', saat 18.10'da başladı

 

Akil İnsanlar Heyeti'ne davet edilen isimler, kimlik kontrolünün ardından Başbakanlık Ofisi'ne kabul edildi.

 

Heyet üyeleri, toplantı saati öncesinde fuaye alanında bekledi. Burada katılımcılara çay ikramında bulunuldu. Heyet üyeleri burada birbirleriyle ve bakanlarla sohbet etti.

 

Toplantıya, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ve Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

 

Başbakan Erdoğan, salona girişinde konuklarıyla tek tek tokalaştı ve kısa süre sohbet etti.

 

Toplantı, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasıyla başladı.

 

 

İŞTE ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

 

Öncelikle çağrımıza olumlu yanıt verdiğiniz için her birinize ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

 

2009 yılından itibarenn milli birlik ve kardeşlik projesi adını vererek başlattığımız süreçte içinde bulunduğumuz salonda çok değerli dostlarımızla toplantılar yaptık. O toplantılardan çok istifade ettik.

 

Bugün bu salonda bulunmuyor olmak, sürecin dışında kalmak anlamına gelmiyor. Bu heyet Türkiye'nin tüm akil insanlarının oluşturduğu bir heyet değildir. Bu heyet temsili bir grup olarak görülmelidir.

 

Listeden, listenin ve heyetin isminden de ziyade, işin magazin boyutundan ziyade, üstenmekte olduğumuz misyonun çok daha önemli olduğunu, çok daha hassas zeminde yürütülüyor olduğunu özellikle hatırlatmak durumundayım. Zarfla değil, mazrufla ilgilenilmelidir.

 

Heyeti oluştururken çok zorlandık. Heyetin etkinliği ve çalışma kolaylığı açısından sayıyı sınırlı tutmak zorundaydık. 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturmaya gayret ettik.

 

Bugün bu salonda oluşan heyet çok farklı kesimlerden oluşuyor. Her ne olursa olsun, burada bulunan herkes bir sorunun var olduğunu ve acilen çözülmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye'nin canını yakan bu olayda hiç kimsenin her ne sebeple olursa olsun uzak durması kabul edilemez. Hepimizin ittifak edeceği konu kanın durmasıdır.

 

Herkesin yapması gereken elini taşın altına koymak ve akan kana 'dur' demektir. Bu salonda bulunan insanlar sadece akil değildir; aynı zamanda cesurdur. Çözümün değil, sorunun parçası olanların eleştirisi umudumuzu zayıflatmayacak.

 

Burada bulunan insanların ortak noktası, kangren olmuş bir sorunun çözüme kavuşmasını istemeleridir. Can kaybına, kan kaybına yol açan bir meselenin sona erdirilmesini dert edinmeleridir. Bu heyetin içinde ya da dışında söyleyecek sözü, önerisi, eleştirisi olan varsa dikkatle dinleriz, dinliyoruz ve hiç bir komplekse kapılmadan dinlemeye devam edeceğiz

 

Biz 7 coğrafi bölge için gruplandırma yaptık. Bu yapıda yapılacak çalışmalar ve izlenecek yol, gerek bugünkü istişaremizde gerekse sonraki toplantılarda çok daha net olarak ortaya konacaktır. Halis niyetlerle toplumu sağlıklı bir şekilde bilgilendirmek zorundayız.

 

Terör ve şiddet ekonomik, sosyal ve psikolojik yapıya zarar vermiştir. Özellikle psikolojik havayı, sosyal dokuyu terörden arındırmak için herkesin sorumluluk üstlenmesi gerekir.

 

Biz engelleyenlere, saldıranlara inat Doğu ve Güneydoğu'ya inanılmaz hizmetler götürdük. İstanbul'da ne varsa Diyarbakır'da da o oldu.

 

Biz hükümet, devlet olarak o bölgeyi şefkatle kucakladık. 10 yıl önce acaba deseydiler 'Hakkari'ye hava alanı gelecek' diye 'Iğdır'a hava alanı yapılacak' acaba inanır mıydınız? 'Şırnak'a hava limanı yapılacak' denseydi inanır mıydınız? Tehditlere rağmen, iş makinalarının yapılmasına rağmen biz yine yapmaya devam ediyoruz.

 

Son 10 yılda bölgeye yaptığımız yatırımların miktarı 40 milyar dolara yakındır. Oradaki kardeşlerimiz 'Şu OHAL'i kaldırın, sizden başka bir şey istemiyoruz' dediler. Biz hemen kaldırdık, DGM'leri kaldırdık, Emasya protokülünü kaldırdık. İsimler üzerindeki dil yasaklarını kaldırdık. Farklı dil ve lehçelerde yayının, savunma hakkının önünü açtık. En önemlisi inkar, red ve asimilasyon politikalarına son vererek büyük bir zihniyet devrimini gerçekleştirdik.

 

Sadece hükümetin adım atması devletin kucaklaması yetmiyor. Şimdi artık topyekün kucaklaşma zamanı, kardeşlik hukukunun gereklerini yerine getirme zamanı. Şimdi ayrılıklara vurgu yapmanın değil ortaklıklara vurgu yapmanın zamanı. Acılara vurgu yapmanın değil ortak sevinçlere vurgu yapmanın zamanı, helalleşmenin zamanı.

 

Ortak geçmişimizi görmeyenler ortak geleceğimizi de anlayamazlar. Size bu akşam burada Malazgirt, Çaldıran, Sarıkamış, Çanakkale demeyeceğim. Cumhuriyetimizin kuruluşundaki o ruh ve kardeşlik anlayışı bize fazlasıyla yeter.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşundaki kardeşlik ruhu ihlal edilince tek parti döneminde malesef o yaşadığımız sıkıntılmar başlıyor. Toplumun her kesimine yönelik acımasız zulüm dönemi başlıyor. Bu yapıyı bozmak, milletin fertleri arasına bariyerler konulmak isteniyor.

 

Ba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ortak geçmişimizi görmeyenler ortak geleceğimizi de anlayamazlar. Size bu akşam burada Malazgirt, Çaldıran, Sarıkamış, Çanakkale demeyeceğim. Cumhuriyetimizin kuruluşundaki o ruh ve kardeşlik anlayışı bize fazlasıyla yeter.

 

cumhuriyeti biliyomusun sen acaba ?

çanakkale savaşının nasıl kazandığından haberin var mı

herşeyden önce bunları anlatacak milli şuur ve o ruh sen de var mı

çıkmış ahkam kesiyorsun

bayrağı,ülkeyi,kazanılan savaşları en önemlisi cumhuriyeti reddeden bir avuç çapuluyu

mutlu etmek için yapmadığı şarlatanlık yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Derhal sıkıyönetim ilan edilsin. zaten ülkede aşırı derece işsizlik var. ve birilerinin lafına göre zaten şavaş varmış bizim haberimiz yokmuş barış deyip durduklarına göre ...

Başbakan Türk milleti adına derken bize sormuş mu? yoksa bizim de mi kürt olmamız gerekiyor hak hukuk diye fazladan açılım isteyebilmek sesimizi duyurabilmek için...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...