Jump to content

Dünya Oyunlarını Bırak Rabb'ine Dön!!


Guest ecee
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

*Allahü teâlâyı bulan, azabından kurtulur. Arzu eden, Mevlayı bulur.Allah'ı seven, Kur' an okumayı sever. Kur' an-ı kerim okumak ruhun gıdasıdır. Allahü teâlâyı seven, Onun bildirdiği ile amel eder. Allah'ı seven,Habibine tâbi olur. Habibullahı [Resulullah efendimizi] sever. Onu seven de Ona çok salavat okur ve sünnetine uyar.

 

*İbadetlerin en üstünü müslümanlara din ilmi öğretmektir. İlimlerin en üstünü de namaz ilmidir. Namazı vaktinde ve mümkünse cemaatle kıl!

 

*Dünya çocukların oyuncağına,dünya işleri de evcilik oyunlarına benzer.Bunlar sana Rabbini unutturmasın. Dünyayı bırak Rabbine dön.

 

* Yiyip içmeyi azaltmak sıhhat ve rahatlıktır. Uykuyu azaltmakta huzur vardır.

 

*Geceler, Allah aşıklarının gündüzleridir.

 

*Susmak açık bir hikmet ve güzel bir haslettir.Dilin susması kalbin susmasına, kalbin susması Rabbin marifetine sebep olur.İnsanın selameti dilini korumasındadır. Kalem de, iki dilden biridir.

 

*İnsanlarla boş sohbet baş ağrısıdır. Onlardan uzak durmalıdır.İnsanlarla değil, Allahü teâlâ ile ol, insanlarla olursan nefsin için olma.Çıkarsız Allah ile olursan, tam mümin olursun. İnsanlarla nefsin için olursan adalet üzere ol.

 

* Kalbe çeşitli düşünce gelir. Melek tarafından olursa, ilham,şeytandan olursa vesvese,nefsten olursa heva,

bizzat Allah'tan olursa, hak ve doğru düşüncedir. İlhamın alameti, dine uygun olması, hevanın alameti, onu elde etmede günah bulunması, hak ve doğrunun alameti, kalbe kuvvet, lezzet ve marifet gelmesidir. Haram yiyen bir kimse, bunları birbirinden ayıramaz.

 

*Allahü teâlâya tevekkül et, işini Ona ısmarla, Ona teslim et. İhtiyarda [birini seçmekte] afet, tefvizde rahatlık vardır. İhtiyari [tercihi] Rabbine terk et. Çünkü sen hangisinin sana faydalı ve zararlı olduğunu bilmezsin.

 

*İbrahim aleyhisselama dikkat et. Rabbine nasıl

tevekkül etti, nasıl güvendi. Ateşe atılırken bile kimseden yardım istemedi: Hazret-i Cebrail, (bir ihtiyacın var mı?) diye sorunca, (Sendense hayır, Ondansa evet) dedi. (Ondan iste) deyince de, (O hâlimi biliyor, [yanmak hakkımda hayırlı ise yakar, kurtulmak hayırlı ise kurtarır] istememe ne gerek var) dedi.

*Tevekkül, tefviz, sabır ve rıza Allahü teâlâya varan yolun esaslarıdır. Sabrın başı çok acı ise de, sonu bal gibi tatlıdır. Allahü teâlâ sabredenleri sever.

 

*Allah'tan razı olandan, Allah da razıdır. Kazaya rıza, evliyanın şanındandır.

 

*Sevgiliden [Allah'tan] gelen bela bahşiştir. Bahşişi kabul etmemek hatadır.

 

*Taat ve marifet kulu sultan yapar, isyan ise sultanı köle yapar.

 

*Nefsinin zelil olduğunu bilen, Rabbinin aziz olduğunu anlar.

 

*Allah gibi sevgilisi olan, başkasına nasıl bakar? Allah gibi tabibi olan, başkasına nasıl güvenir? Allah gibi dostu olan, başkasından nasıl korkar? Allah gibi sahibi olan, başkasıyla nasıl meşgul olur? Allah gibi güzeli olan, başkasına nasıl gönül verir? Nitekim Allahü teâlâ, (Beni sevdiğini söyleyip de, kalbinde benden başkası olan kimse, iddiasında yalancıdır) buyurur.

 

 

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

emeğinize sağlık.güzel bir paylaşım..Allah razı olsun..

tesekkur ederim..Allah hepimizden razı olsun,bizlere herzaman dogru yolu gostersin ins..

--------------------

 

* Kalbe çeşitli düşünce gelir. Melek tarafından olursa, ilham,şeytandan olursa vesvese,nefsten olursa heva,

bizzat Allah'tan olursa, hak ve doğru düşüncedir. İlhamın alameti, dine uygun olması, hevanın alameti, onu elde etmede günah bulunması, hak ve doğrunun alameti, kalbe kuvvet, lezzet ve marifet gelmesidir. Haram yiyen bir kimse, bunları birbirinden ayıramaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah gibi sevgilisi olan, başkasına nasıl bakar? Allah gibi tabibi olan, başkasına nasıl güvenir? Allah gibi dostu olan, başkasından nasıl korkar? Allah gibi sahibi olan, başkasıyla nasıl meşgul olur? Allah gibi güzeli olan, başkasına nasıl gönül verir? Nitekim Allahü teâlâ, (Beni sevdiğini söyleyip de, kalbinde benden başkası olan kimse, iddiasında yalancıdır) buyurur.

 

Emeğine sağlık canım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allahü teâlâya tevekkül et, işini Ona ısmarla, Ona teslim et. İhtiyarda [birini seçmekte] afet, tefvizde rahatlık vardır. İhtiyari [tercihi] Rabbine terk et. Çünkü sen hangisinin sana faydalı ve zararlı olduğunu bilmezsin.

 

Allah razı olsun, güzel paylaşımdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...