Jump to content

Lauren Bacall


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2878-1.jpg

 

Bacall, 16 Eylül 1924’de New York’ta dünyaya geldi. Küçüklüğünden itibaren güzelliği ile herkesi büyülemeye başlayan aktristin annesi sekreter, babası ise bir tezgahtardı.

 

Henüz küçük bir çocukkken dansa büyük ilgi duyan Bacall, dansçı olmayı kafasına koymuşken çevresinden gelen önerilerle oyunculukta şansını denemeye karar verdi. Liseden sonra Bacall, yıldız olma düşlerini gerçekleştirebilmek için Amerikan Drama Akademisi'nde eğitim gördü. Okulu bitirdikten sonra güzelliği keşfedildi ve model oldu. Modellik yapmanın yıldız olma şansını arttıracağını düşünen Bacall, kısa sürede ünlendi ve yönetmen Howard Hawks tarafından başrol oynamak üzere teklif aldı.

 

1941 yapımlı "To Have and Have Not" filminde Humprey Bogard ile başrol oynayan Bacall, filmde güzelliği ile herkesi büyüledi. Bacall’ın güzelliğinden etkilenenler arasında filmin diğer başrol oyuncusu Humprey Bogard da vardı. Bogard ve Bacall arasındaki aşk bu filmle başladı. Bacall da bu filmle tanınan bir oyuncu haline geldi.

 

1946 yılında, aynı üçlü bir kez daha toplanarak ünlü bir klasiğe imza attılar; "The Big Sleep". Ancak bu filmin ilk filmden bir farkı vardı çünkü Humprey Bogard ile Lauren Bacall bu filmde karı koca olarak rol almışlardı. Çift ilk filmlerinden sonra 21 Mayıs 1945 tarihinde dünya evine girdiler. Ayrıca "The Big Sleep" filmi Bugard-Bacall markasını sinemaya kazandırmıştı.

 

Çift, bu filmden sonra da sıkça birlikte film çevirdi. 1953 yılında çevirdiği "How to Marry a Millionaire" seksi kadın imajını perçinlerken, Marilyn Monroe ile karşılaştırılmasına neden olmuştu. 1957’de, Bacall hayatının en kötü dönemini geçirdi ve büyük aşk yaşadığı kocasının kanserden ölümü üzerine iki çocuğu ile yalnız kaldı. 1957’de Gregory Peck ile çevirdiği "Designing Woman" onun için teselli niteliğindeydi. "The Gift of Love", "Shock Treatment" ve "Sex and the Single Girl" gibi filmler Bacall’ın sinemanın seksi yıldızları arasında anılmasına katkıda bulunurken, sinemasal adına pek bir özellik taşımıyorlardı.

 

Kariyeri boyunca birçok erkek starla birlikte rol alan Bacall, en başarılı olduğu filmlerin kocası Humprey Bogard ile rol aldıkları olduğu belirtiyor. 90’larda bile sinemadan kopmayan ve sıkça olmasa da belirli aralıklarla beğendiği projelerde rol alan güzel yıldız, tüm kariyeri boyunca oyunculuğu ile kendinden söz ettiremezken bu son döneminde oyunculuğunu ön plana çıkarmaya çalıştı.

 

1997’de Barbra Streisand’ın ünlü filmi “Mirror Has Two Faces”de Hannah Morgan karakterini canlandıran yıldız bu filmdeki performası ile Oscar’a aday oldu. Lauren Bacall, Humprey Bogard’ın 1957’deki ölümünden dört yıl sonra, 1961 yılında, Jason Robards ile evlendi ancak çift 1969’da boşandılar. Bacall’ın Bogard’dan Leslie adlı bir kızı ve Stephen adlı bir oğlu var. Bugün sinemanın en seksi yıldızları arsındaki yerini koruyan Bacall, 1995 yılında Empire dergisi tarafından sinemanın en seksi 50 insanı anketinde altıncı olmuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...