Jump to content

Baz Luhrmann


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

bazluhrmann1sized-1.jpgbazluhrmann1-1.jpg

 

Başrolünde Nicole Kidman’ın yer aldığı, yılın çok konuşulan filmlerinden olan “ Kırmızı Değirmen ”in yönetmenliğini, kariyerine oyunculukla başlamış olsa da, gerçek yeteneğini kamera arkasında ispatlama imkanını bulan Baz Luhrmann yaptı.

 

17 Eylül 1962’de Avustralya’nın New South Wales bölgesinde dünyaya gelen yönetmen/ senarist/ yapımcı Luhrmann, sakin ve normal bir çocukluğun ardından Sidney’deki National School of Dramatic Arts’a kaydını yaptırdı. Buradaki eğitimi sırasında Peter Brook’un “ The Mahabarata ” oyunu için asistan olarak seçildi.

 

Ardından, “ Strictly Ballroom ”u 1985’te Çekoslovakya’daki Dünya Gençlik Tiyatro Festivali’ne götürdü ve bu oyunla “ En İyi Yapım ” ve “ En İyi Yönetmen ” ödüllerine layık görüldü. Aynı yıl, Avustralya’da bir taşra tiyatrosu olan “ New Moon Theater Company ” için “Crocodile Creek ” isimli müzikal bir oyun yönetti.

 

National School of Dramatic Arts’dan mezun olduktan sonra “ Six Year Old Company ” isimli bağımsız bir tiyatro topluluğu kurdu ve tiyatronun sanat yönetmenliğini üstlendi. “ Strictly Ballroom ”, Six Year Old Company tarafından yeniden sahnelendi ve Sidney’in Wharf Tiyatrosu’nda başarılı bir sezon geçirdi.

 

Tiyatro alanındaki çalışmaları son hızla sürerken bir yandan da sinema alanında şansını denemeye karar veren aktör, 1982 yılında Judy Davis’in “ Winter of Our Dreams ” isimli filminde kamera önünde yer aldıktan sonra, gerçek yerinin kamera arkası olduğuna karar vererek yönetmenliğe soyundu.

 

Luhrmann, ilk yönetmenlik denemesini, “ Strictly Ballroom ”u beyaz perdeye uyarlayarak gerçekleştirdi. ( 1992 ) 1980’li yıllar boyunca ve 1990’ların başlarında tiyatro ve opera ile ilgili çalışmalarını sürdüren yönetmenin bu çalışmaları arasında, Giacomo Puccini’nin “ La Boheme ” isimli oyununun 1950’li yıllara uyarlanmış hali de yer almaktaydı. ( 1990 )

 

Craig Pearce ve Catherine Martin ile uzun süre “ Strictly Ballroom ”u sinemaya uyarlamak için işbirliği yapan Luhrmann, film üzerinde büyük bir hassasiyetle çalıştı. Gösterişli renklerle ve coşkun danslarla dolu, ironik olmakla birlikte samimi bir romantik fabl olan “ Strictly Ballroom ”, Uluslararası Cannes Film Festivali’nin açılış filmi oldu ve özel Onur Ödülü’ne layık görüldü.

 

Lurhmann’ın sinema için bundan sonraki çalışması, William Shakespeare’in “ Romeo ve Juliet ”inden uyarladığı post-modern bir çalışma olan “ Romeo+Juliet ” oldu. ( 1996 ) “ La Boheme ”de olduğu gibi, bu çalışmasında da yönetmen hikayeyi 20. yüzyıla taşıyarak, ünlü aşk hikayesini bol renkli Verona Sahillerine taşımıştı.

 

Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Claire Danes’in yer aldığı film, gösterime girdiği tarihlerde box-office’te büyük başarı elde etmekle kalmadı, Oscar’a da aday gösterildi ve “ En İyi Sanat Yönetmeni ” dalında ödüle layık görüldü. Sadece Amerika’da 140 milyon dolar hasılat yapan film, ayrıca BAFTA ve Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülü gibi pek çok ödül kazandı.

 

1997 yılında çalışma arkadaşı Catherine Martin ile hayatını birleştiren Luhrmann, Nicole Kidman ve Ewan McGregor’un başrollerde yer aldığı “ Moulin Rouge ” müzikali üzerinde çalışmaya başlamadan önce film ve oyunlarından müzikleri “ Something for Everybody ” isimli bir CD’de topladı. ( 1998 )

 

2001 yılında gösterime giren “ Moulin Rouge ” ( Kırmızı Değirmen ) da, “ Strictly Ballroom ” gibi, Cannes Film Festivali’nin açılış filmi oldu, ne var ki festival izleyicisi, büyün merakla beklediği bu film karşısında biraz hayal kırıklığına uğradı.

 

Filmlerinde müziğin büyük rol oynadığı Lurhmann, Kırmızı Değirmen"de de bu çizgisinden sapmayarak, bol müzikli ve renkli bir film ortaya çıkardı. 1900’lu yılların Paris’inde göz alıcı, parlak ama kötü şöhretli bir gece kulübünde geçen filmde Kidman, gece kulübünün en güzel yıldızı ve şehrin en tanınmış fahişesi Satine’i, Ewan McGregor da, ona aşık, parasız şairi canlandırdı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...