Jump to content

Billy Bob Thornton


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

billybobthornton000x0432x286-1.jpegbbt-1.jpgBILLY_BOB_narrowweb__300x4000-1.jpg

 

Sinemaya oyuncu ve senaryo yazarlığı yaparak başlayan Billy Bob Thornton, 1996 yılında “ Slingblade ” adlı düşük bütçeli bağımsız filmini çekerek yönetmenliğe de adım attı.

 

Annesini ve aşığını öldürmesiyle hayatının yirmi beş senesini bir akıl hastanesinde geçiren Karl Childers’ın hastaneden tahliye olduktan sonraki hayatını konu alan dram, Thornton’a büyük bir şöhretin kapılarını araladı.

 

Yönetmenliğinin yanı sıra senarist ve başrol oyunculuğunu da üstlendiği bu filmle En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülünün sahibi olan Thornton, aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu dalında da Oscar’a aday gösterildi.

 

1955 yılında Arkansas’ta dünyaya gelen aktör-yönetmen, ağaçlarla kaplı Alpine kasabasında yaşayan oldukça fakir bir aile içerisinde yetişti. Her ne kadar babası tarih öğretmeni idiyse de, büyük anne ve büyük babasının da yer aldığı ailesiyle elektriksiz ve tek odalı bir evde yaşadı.

 

Pek fazla arkadaşı olmayan Thornton’un o dönemdeki en iyi arkadaşı, daha sonraları üniversiteyi birlikte okuyacağı ve hatta birlikte senaryo yazacağı, Tom Epperson idi.

 

Liseden mezun olduktan sonra düzenli bir iş bulup bir evlilik yapan aktör, işinde dikiş tuttaramadığı gibi iki yıl sonra da eşinden boşandı. Üniversite’de psikoloji eğitimi almaya karar veren Thornton, daha sonra bu hevesinden de vazgeçer ve aslında kalbinde yatanın rock’n roll olduğunu fark eder.

 

Arkadaşı Epperson ile birlikte New York’a giderek pempe hayaller içerisinde olduklarını geç de olsa anlayan aktör, müzik kariyeri yapmak konusundaki ikinci girişimine kadar eski işine devam etti. Epperson ile birlikte Güney California’ya giden Thornton, müzikal anlamda istediği başarıyı yakalayamayınca kendini senaryo yazarlığına verdi.

 

Ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışan aktör, bu sırada ciddi bir kalp rahatsızlığı geçirdi. Thornton, birkaç kez daha tekrarlanan kalp krizleri sırasında “ Slingblade ” filmindeki Karl Childers karakterini keşfetti.

 

Sinemadaki rotasını oyunculuğa çeviren aktör, ilk olarak 1987 yılında “ Hunter’s Blood ” adlı video filminde rol aldı. Sonraki yıllarda “ Chopper Chicks in Zombietown ” gibi vasatı geçemeyen filmlerde rol alan aktör, daha sonra “ Evening Shade ” adlı bir sitcomda oynadı.

 

Carl Franklin’in eleştirmenlerden olumlu not olan ilk yönetmenlik denemesi “ One False Move ” ( 1991 ) adlı filmin senaryosunu yazan Thornton, aynı zamanda Arkansas kasabasında işlenen bir cinayeti konu alan bu filmde rol aldı. 1993 yapımı “ Some Falks Call It a Sling Blade ” adlı kısa metrajlı filmde yine senarist ve oyunculuk yapan aktör, bu filmi daha sonra “ Sling Blade ” başlığı altında uzun metrajlı olarak yeniden çekti.

 

1995 yılında Jim Jarmush’un “ Dead Man ” filminde yeniden kamera karşısına geçen Thornton, Epperson ile birlikte “ A Family Thing ” adlı filmin senaryosunu yazdı. Filmde James Earl Jones ve Robert Duvall gibi oyuncular rol aldı.

 

1996 yapımı “ Sling Blade ”deki performansıyla oyuncu ve senaryo yazarı olarak kendini ispatalayan Thornton, Hollywood’un kapılarını aralayarak ekonomik anlamda daha iyi bir yaşama doğru ilerledi. Robert Duvall’ın “ The Apostle ” ve Oliver Stone’un “ U-Turn ” adlı filmlerinde rol alan aktör, “ Primary Colors ” adlı filmde James Carville adlı bir yöneticiyi canlandırdı.

 

1998 yılında “ Armageddon ” adlı yüksek bütçeli felaket filminde bir NASA yetkilisini canlandıran aktör, aynı yıl Sam Raimi’nin “ A Simple Plan ” adlı filminde 4 milyon dolar bulmalarıyla birlikte sakin ve huzurlu yaşamlarında güvensizlik ve paranoya duyguları baş gösteren iki kardeşten zeka özürlü olanını canlandırdı. Thornton, filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

 

Ertesi yıl dördüncü eşinden de ayrılan aktör, Mike Newell’ın yönettiği “ Pushing Tin ” adlı filmde John Cusack ile birlikte iki hava trafik sorumlusunu canlandırdı. Filmde aynı zamanda Angelina Jolie ve Cate Blanchett gibi aktrislerde yer aldı. Uzun yıllar sonra tekrar kamera arkasına geçen aktör, “ Daddy and Them ” adlı bir filmin yönetmenliği üstlendi. Thornton, oldukça ilginç bir Alabama ailesinin iniş ve çıkışlarını konu alan bu komedi filminde yönetmenliğin yanı sıra senarist ve oyuncu olarak da görev aldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...