Jump to content

Kontak Lensler Hakkında Bilgiler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kontakt lensler saat camı gibi, ince ve çevresi bilenen lenslerdir. Direk gözün içerisine oturtulur ve göz yaşı sıvısı üzerinde yüzer.

 

Kontakt lensler özellikle görme problemi olan insanlar tarafından tercih edilen lens türleridir. Bu şekilde görme sorunu düzeltilir veya göz yaralanması tedavisi yapılır. Bunlarla birlikte sadece kozmetik amaçla da kullanılabilir. Ancak renklerde kontakt lensler vardır. İnsanlar bunları kullanıp kendilerinde yapay olsa bile değişik bir göz rengi oluşturabilirler.

 

Kontakt lensler özellikle gözlük kullanmayı istemeyen insanlar tarafından tercih edilir. Kontakt lensler ile insanlarda bir görme sorunu olduğunu anlamak mümkün değildir. Kontakt lensler gözlüklere oranla insanların görüş açısını kısıtlamaz. Çünkü bu lensler direk göz içerisine oturur ve gözlükte olduğu gibi çerçevesi bulunmaz.

 

Yapılan aktivitelerde insanları rahatsız etme ve insanların görmesinde bir değişikliğe yol açmaz. Örnek verecek olursa gözleri küçük ya da büyük göstermez. Kontakt lensler tozlanma ve üstünde sis oluşmaz.

 

Gözlerin kontakt lense uygun olması için bazı önemli faktörler vardır. Örneğin gözün yteri kadar göz yaşı üretmesi gerekmektedir. Kontakt lens kullanan kişiler sabit bir noktaya uzun süre bakmamaları gerekir. Bu nedenle sürekli gözlerini açıp kapamaları gerekir. Böylece gözlerini nemlendirirler. Kuru göze sahip olanlar özel sıvılar ile gözlerinin nemlenmesini sağlayabilir.

 

Lens kullanımında dikkat edilecek en önemli konu lensleri temiz olması ve lens ile uykuya dalınmaması büyük önem taşır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Kontak Lensler Hakkında genel Bilgiler...

      Kontakt lensler, kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların tashihi veya bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir. Refraksiyon ve optikle ilgili ilkeler gözlüklere benzer şekilde kontakt lenslere de uygulanır. Bunlar, miyopi ve hipermetropi derecesine göre kornea eğriliğini bir kontakt lens yüzeyi ile değiştirerek var olan kusuru düzeltirler. Astigmatizmaların çoğunlukla kornea ön yüzeyinin çarpıklığı sonucu oluşmasından dolayı ya sert kontakt lenslerin kullanılması ya da ö

      , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
  • Yeni Oluştur...