Jump to content

Harvey Keitel


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

harveykeitel1-1.jpg 18407062-1.jpg harvey_keitel2-1.jpg

 

Daha çok; canlandırdığı eşsiz aşağılık-cani tiplemeleriyle sinema perdelerinde boy gösteren Harvey Keitel'ın, herşeye rağmen onu Hollywood'un en büyükleri arasına sokacak haklı bir saygınlığı da vardır.

 

1939'un Mayıs 13'ünde, New York, Brooklyn'de doğar, ve okul yerine gözlerini sokaklarda açar. Vaktinin çoğunu yolları arşınlayarak geçirir, ancak bu başka bir açıdan iyi olmuştur onun için; zira; " Taxi Driver ", " Mean Streets " ve " Reservuar Dogs " filmlerinde geçmişteki sokak yaşantısından gelen argoyu ve de bilgiyi kullanarak inandırıcılığıyla büyük başarı kazanmıştır.

 

Aslına bakılacak olunursa; hayatı boyunca, çocukluğundaki kötü bir takım olayların neticesinde yitirdiği cesaretini yakalamakla, kekemeliğini yenmekle, sık sık okulu kırması neticesindeki yabanlığını aşmakla uğraştı, bunun için çaba sarfetti durdu.

 

Hiçbir zaman, kendiyle ilgilenmedi, gelişine yaşadı, ve bu aksiyonla çok geçmeden donanmaya katıldı. Onaltı yaşındayken, Lübnan'a gitti. Amerika'ya dönüşünden bir müddet kadar ayakkabı satıcısı olarak çalıştı.

 

Tam o sıralarda, ileride bir aktör olabileceğini düşünmeye, ilk kez öylesine bir heves beslemeye başlar. Harvey ilk başlarda birkaç Broadway yapımında küçük rollerde olsa da; bunların oyunculuk kariyerinde pek de etkili olduğu söylenemez.

 

Adamakıllı bir yapıma girişi, bilhassa bir akademik eğitimden gelmeyen, genç film yapımcısı Martin Scorsese ile tanışmasıyla başlar. " Who's That Knocking At My Door ? " ile başlayan ikilinin dostluğu " Mean Streets " ve " Taxi Driver " flmleriyle devam eder, öyle ki bu ikilinin Scorsese'nin hemen hemen her filminde yer verdiği değişmez oyuncusu Robert De Niro kadar, birlikte çalışmışlıkları vardır.

 

Francis Ford Coppola'nın yönetimindeki " Apocalypse Now " adlı film için önceki ekibinden ayrıdığı zaman onun için kötü günlerin başlangıcıydı; zira, ne sonradan Martin Sheen'e gidecek o rolü alabilmiş, ne de eski tayfasına geri dönebilmişti. O zamandan sonrada, Keitel epey bir süre için, üçüncü sınıf, vasat polisiye filmlerinde değişmez, klişe haydut-cani karakterleriyle ekranlarda boy gösterdi.

 

Ancak, Keitel makus talihini, yapabileceğinden daha azını sergilemesine rağmen, Jane Champion'ın " The Piano " adlı filmindeki başarısıyla yener. Üstüne üstlük, Quentin Tarantino'nun " Reservoir Dogs ", " Pulp Fiction " ve Robert Rodriguez'in " From Dusk Till Dawn " filmlerindeki çarpıcı yorumuyla da bir anda çıkışa geçerek hiçbir sıradan Hollywood yıldızının cesaret edemeyeceği bir azimle -bir nevii yoklulardan, imkansızlılardan- en zirveye gelerek, kıskanılacak bir kariyere sahip olur.

 

Büyük ve bir o kadar da meşakkatli uğraşılarının sonunda kendine yer edinmeyi bilmiş, böylece haklı bir üne kavuşmuş ve " Holy Smoke "da yeni bir ekiple çeşitli beklentilerin aksine hala sapasağlam ayakta olduğunu dosta düşmana göstermiştir Harvey Kietel.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...