Jump to content

Bazıları Neden Zayıf?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İngiliz ‘Nature’ dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı zayıflığın genlerden kaynaklandığı iddia edildi. Geçtiğimiz yıl 16’ıncı kromozomun parçasında tek kopyanın bulunmasının obeziteyle bağlantılı olabileceğini belirleyen bilimadamları, bu kez üç kopyanın etkilerini araştırdı.

 

100 bin kişinin katıldığı araştırmada, üç kopyaya sahip olanların zayıf, hatta bazılarının aşırı zayıf olduğu görüldü. Katılımcılardan 138’inin, genin üç kopyasına sahip olduğunu söyleyen bilim insanları, deneklerin üçte birinde bu mutasyona anne ve babada rastlanmadığı, üçte ikisinde ise kalıtsal olduğunu açıkladı. Uzmanlar üç kopyaya sahip çocukların yarısının beslenmede güçlük çektiğini, dört yaşındayken 1.5 yaşındaki bir çocuğun kilosunda olabileceklerini vurguladı.

 

16’ıncı kromozomun bu parçasında, anneden ve babadan gelen her genin iki kopyasının bulunduğunu, ancak 2 bin 500 kişiden birinin bir kopyaya, 2 bin kişiden birinin ise üç kopyaya sahip olduğu belirtiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...