Jump to content

Tırnak Çekme Ameliyatı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Genellikle birkaç haftadır devam eden, kronikleşmiş tırnak batma vakalarında bu işlem uygulanır. Genetik yatkınlık, fazla kilolu kişilerde tırnağın deriye girmesi, parmakların sıkışması veysa darbeler sonucu tahriş ve yanlış tırnak kesimi ameliyatı gerektirebilecek semptomları sağlar.

 

İşlem için ayağa anestezi uygulanır, böylece çekim esnasında ağrı hissedilmez, işlemin devamında ise ağrı kesiciler ile devamlılık sağlanır. Enfeksiyon gelişen, damar ya da şeker hastalığı bulunanlarda işlem uygulanmadan önce tetkikler yapılmalı, antibiyotikler ile enfeksiyon giderilmelidir.

 

İşlemin yapıldığı gün içinde dinlenmek, ayakları kalp seviyesinin üstünde tutmak, ağrı kesici almak ve pansuman üzerine soğuk uygulama yapmak yararlı olabilir.

 

İşlem sonrasında birkaç gün ğarmakları sıkmayan ayakkabılar giyilebilir, yine de tam iyileşme süresi ortalama 10 gündür. Tırnağın kesilecek duruma gelmesi ise 3-4 ayı bulabilir. İşlemden sonra 2-3 gün boyunca ise yarayı ıslatmamak, ıslanırsa hemen pansumanı değiştirmek gerekir.

 

Şiddetli ağrı, pansumanı aşan kanama durumları görülürse tekrar doktora görünülmelidir. Yarada iyileştiği halde düzelme olmazsa ortopedi veya cildiye uzmanlarına görünmek gerekir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...