Jump to content

Vertigo Kalbi de Hasta Ediyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Vertigonun dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Sefa Dereköy, kalp hastalıklarının da vertigoya sebep olabileceğini söyledi.

 

Vertigonun baş dönmesi olduğunu söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı ve Cerrahi Tıp Bölümleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Dereköy, “Vertigo, rotatuar dediğimiz bir şekilde baş dönmesidir. Baş dönmelerinde bir dengesizlik hissi de olabilir. Vertigo bir semptomdur, bir belirtidir.

 

’Vertigomuz var’ dediğimizde, ‘Başımız dönüyor’ anlamına gelir. Baş dönmesi dediğimizde denge sistemi giriyor. Başta beyin, beyincik, kalp, iskelet ve kas sistemi bölgelerinden gelen uyarılar ve boyun bölgesi dengeyi yönetiyor. Tansiyon düzeni ve nihayet iç kulak dengeden sorumlu. Dolayısıyla bir baş dönmesi ile karşılaştığımız zaman bütün bu sistemleri gözden geçirmek lazım. ’Başım dönüyor, o halde kulak hastasıyım’ demek oldukça zor. Bütün bu sistemler gözden geçirildikten sonra eğer bir hastalık çıkmazsa KBB’de neler olabileceğine bakıyoruz ve gereğini yapıyoruz. Tansiyon, kalp, kansızlık gibi hastalıklar da vertigoya sebep olabiliyor” dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...